Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

"Korupčníci ve státní sféře buďte v klidu?", aneb /Ne/jmenování Lenky Bradáčové nejvyšší státní zástupkyní.

  • bradacova
Ministr spravedlnosti JUDr. Pavel Blažek v pondělí 23. 7. 2012  opět telefonoval s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem kvůli jmenování vrchního žalobce v Praze. Zeman trvá na svém návrhu, aby post obsadila ústecká žalobkyně Lenka Bradáčová.

Ministr definitivně vzal zpět svůj návrh, uskutečnit kvůli jmenování výběrové řízení, protože se na tomto postupu se Zemanem neshodli. Blažek se s nejvyšším státním zástupcem tento týden proto sejde znovu osobně. Přesný termín ministr ani jeho mluvčí neuvedli. "Na tuto schůzku následně naváže i setkání s prezidentkou Unie státních zástupců Lenkou Bradáčovou," k tomu uvedla mluvčí Blažkem vedeného ministerstva.

Návrh najít nástupce Pospíšilem odvolaného vrchního žalobce Vlastimila Rampuly pomocí konkurzu, přednesl nový minstr Blažek minulý pátek. Zeman to však odmítl s tím, že tento postup je v rozporu s ústavou, protože podle zákonné právní dikce navrhuje vrchního žalobce nejvyšší státní zástupce a ministr spravedlnosti jeho volbu buď pouze přijme, nebo odmítne.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský zcela odmítl myšlenku, že by měl ministr spravedlnosti jakkoliv zasahovat do výběru vrchního žalobce. Podle něj může Blažek kandidáta v určitých případech odmítnout, navrhovat jej ale může pouze Zeman, který to však již učinil. V České televizi Rychetský řekl, že jmenování vrchního státního zástupce "má ze strany ministra spravedlnosti pouze symbolickou rovinu - návrh je kompetence nejvyššího státního zástupce, který kandidáta navrhne a ministr ho jmenuje - nic jiného možné není".

Ministr Blažek by odmítnutí návrhu nejvyššího státního zástupce navíc musel podrobně odůvodnit. To by zřejmě byl i pro komunikačně a i jinak  zdatného právníka a mezi "modroptáčníky" protřelého "brněnského betála", poněkud příliš "tvrdý oříšek". Navíc podle kuloárových informací Zeman zvažuje, že se v případě zamítnutí Bradáčové bude soudit o oprávněnost ministrova rozhodnutí u Nejvyššího správního soudu.

Nečasem vybraný, čerstvě jmenovaný ministr, po důkladném "oslavném zalití" svého nástupu do nové funkce s kontroverzním brněnským primátorem Romanem Onderkou v luxusní restauraci v Praze, se nyní zřejmě ocitl v nezáviděníhodné situaci, které se v Česku říkává "nacházet se mezi dvěma mlýnskými kameny".

Blažkovo neseriózní lavírování přirozeně činí opět aktuálními spekulace o tom, že Nečas odvolal jeho předchůdce Pospíšila kvůli znemožnění jmenování Bradáčové a ne kvůli exministrově údajné manažerské neschopnosti vystačit v rezortu spravedlnosti se schváleným ročním rozpočtem, jak premiér veřejnosti zdůvodnil své překvapivé rozhodnutí oficiálně.

Minulý pátek pozdě odpoledne Nečas zveřejnil, že jej Blažek ujistil, že výběrové řízení bylo pouze jednou z variant. Premiér také znovu odmítl zmíněné spekulace o nepřiznaných skutečných důvodech Pospíšilova odvolání. Avšak  současný český nejvyšší politický lídr v minulosti již vícekrát jasně přesvědčil pamětníky lstivé normalizační rétoriky Gustáva Husáka o svém úspěšném vstřebání a praktikování proslulé "husákovské pravdomluvnosti".

Je zřejmé, že nekompromisní, do konců dotahované objasňování korupčních kauz, ve stylu "padni komu padni", kterým proslula ústecká státní zástupkyně, přezdívaná proto "Český Cattani" /x/, v souvislosti s možným navýšením jejích profesních pravomoci až do nejvyšších politických sfér, některým vysoce postaveným politikům a vlivným vládním šedým eminencím silně vadí. Proč asi?

Jmenování vysoce kvalifikované odbornice pro boj s korupcí, která práva na Karlově univerzitě absolvovala s přiznáním ceny Karla Engliše pro nejlepší studenty a osvědčila se v profesní praxi v rámci kraje, objektivně překazili premiér Petr Nečas za operativní podpory prezidenta Václava Klause. Na odvolání Jiřího Pospíšila z funkce ministra spravedlnosti, který se ke jmenování Bradáčové chystal, se shodli nevídaně rychlým způsobem.

S ohledem na shora uvedené okolnosti je na místě položit otázku, zda je z hlediska logiky zdravého rozumu myslitelné, že premiér a prezident jmenovali Pavla Blažka ministrem spravedlnosti pro zkvalitnění, či intenzifikaci boje s korupcí?

Poznámka: Komisař Corrado Cattani nekompromisně lovil mafiány v kdysi u nás velmi populárním seriálu italské TV.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře