Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Situácia na ukrajinských frontoch sa ďalej dramatizuje

Dnešná noc z utorka na stredu bola na Ukrajine pomerne dramatická. Kyjev, ale aj Charkov, Nikolajev, Zaporožie, Vinica, Žitomir, Ivano-Frankovsk, Čerkassy, Ternopol a i. boli vystavené niekoľkým vlnám masívnych ruských raketových útokov. Pri pokuse o zostrelenie ruskej rakety zasiahla ukrajinská protiletecká raketa výškový obytný dom v Kyjeve a zničila ho. Výbuchy počuli Kyjevčania nielen na priemyselných okrajoch mesta, ale aj v centre. Takmer polovica Kyjeva je bez elektriny. Viac ako tretina nemá vodu a poruchy sú aj v kúrení a telekomunikáciách. Dnešný vzdušný útok je už teraz jedným z najväčších. Pritom je možné, že ešte neskončil…

  • situacia-na-ukrajinskych-frontoch-sa-dalej-dramatizuje
 

Pokiaľ ide o pozemné boje, špeciálne oddiely ruskej gardy, cvičené na pouličné boje, ďalej prenikajú do stredu Avdejevky. Na predmestí Avdejevky OS RF dosiahli dôležitú výškovú kótu 218. Priemyselný areál „kokschim“ je v jednom ohni. O výškovú 14-poschodú budovu „Chimik“, ktorá slúžila banderovcom na koordináciu odporu, sa vedú tuhé boje. Ruské jednotky svojim smerovaním zreteľne naznačujú úsilie rozdeliť ukrajinské sily na dve časti a potom ich /ak sa nevzdajú/ „pomlieť “ ako v Arťomovsku. Jasne to vidieť na ruských úderoch v štvrti Staraja Avdejevka, na uliciach Sportivnaja a Černyševského. Rusi v noci v Avdejevke o.i. dobyli a zničili pozorovacie a riadiace centrum, z ktorého banderovci od 2014 riadili ostreľovanie panelákových sídlisk v Donecku.

V doneckej časti frontu sa Rusi zamerali na ničenie ukrajinských tankov, pancierových vozidiel Bradley, protilietadlových radarových staníc a pod. Zničené boli aj delostrelecké systémy, vrátane amerického M777. Na južnom úseku tohto frontu postupujú Rusi smerom na Novomichajlovku a UBTF „Cascade“. Ruské oddiely tu narazili na tzv. prezidentské jednotky OS UA. Buď ich zničili alebo prinútili na ústup.

V smere na Kupjansk došlo k tankovým bojom a boli zničené zemljanky slúžiace OS UA na ubytovanie a oddych. Ukrajinci tvrdo bojujú a zatiaľ sa držia v oblasti Sinkovky, Pegtropavlovky a Tabajevky. Rusi však postúpili pri Jampolovke a Ternove.

V smere na Zaporožie Rusi postúpili v noci asi o pol kilometra a dostali sa k rybníkom a rokline severozápadne od obce Prijutnoje. Rusi útočia aj v sektore Orechova a Rabotina.

Medzi ukrajinskými analytikmi sa vedie diskusia o výhodnosti zničenia priehrady na rieke Severný Donec. Spúšť, ktorá by v povodí Sverného Donca nastala, by postup Rusov spomalila. Na druhej strane by sa ale Charkov ocitol bez vody. To by teoreticky prinútilo režim v Kyjeve vydať mesto Rusom bez boja. Ide však iba o teoretickú úvahu. V praxi by Zelenskij a spol. zakázali civilistom a vojakom Charkov opustiť. Napriek tisíckam obetí by tu banderovci bojovali až do konca.

Šéf DNR Pušilin obvinil Američanov s priamej účasti na útokoch proti plavidlám Čiernomorskej flotily. Ruská vojenská rozviedka má podľa neho nespochybniteľné dôkazy o riadení dronových útokov na flotilu pomocou amerického družicového systému Starlink.

Ešte perlička na záver. Americké systémy AI /umelej inteligencie/ podľa New York Times neustále zatvárajú svoje analýzy pokynom „použiť jadrové zbrane“. Podľa AI je vraj použitie jadrových zbraní najkratšou a najjednoduchšou cestou k „dosiahnutiu mieru“ výhodného pre Spojené štáty americké. O jadrovej vojne ako východisku zo situácie napadnutia RF vojskami NATO však hovorí aj ruský ex-prezident Medvedev. Ak by súčasné megamanévre NATO pri ruských hraniciach prerástli do vojny, nemožno si robiť ilúzie, že by to bola konvenčná vojna, podobná tej dnešnej na Ukrajine. Medvedev upozorňuje, že by to bola vojna jednoznačne nukleárna. Jadrovým úderom by bolo vystavené nielen Rusko, ale aj EU a V.Británia a masívne tiež USA. Podľa NYT sa napriek tomu 9 veľvyslancov USA v Ázii prihovára za boj o Ukrajinu akýmikoľvek zbraňami-lebo vraj víťazstvo Ruska na Ukrajine fatálne zničí „úctu“, akú majú USA v Ázii a vo svete. Definitívne sa tým zničí svetový poriadok, v ktorom boli jedinou superveľmocou a hlavným hegemónom USA. – Inak povedané, ak Rusi na Ukrajine dosiahnu čo chceli, svet sa Spojených štátov amerických prestane báť…

– Zaujímavé, typicky strojové, nehumánne riešenie konfliktu . Našťastie, politici a vojaci v USA sa zatiaľ stále riadia vlastnými životnými skúsenosťami s komunikáciou s RF. Riadia sa zatiaľ prirodzenou inteligenciou. Riadia sa vlastnou hlavou. A „úvahy“ o efektívnych riešeniach prostredníctvom AI prenechávajú zatiaľ najmä milovníkom umelej inteligencie.

Zdroj: https://trikopce.blog.pravda.sk/2024/02/07/situacia-na-ukrajinskych-frontoch-sa-dalej-dramatizuje/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#2 Kelly 2024-02-08 01:20
Už se krátí dech Banderovské svoloči
Citovat
#1 Skeletor 2024-02-07 14:00
Není mi jasné myšlení emeričanů, ale pokud sy něco s jádrem začnou, tak to bude to jejich poslední jednou pro vždy. Už dávno na tom nejsou tak aby mohli beztrestně dělat co chtějí, dnes už se jich krom evropy nikdo nebojí. můžou být rádi že ve skutečnosti nevědí kolik raket je na ně zaměřených a to nejen Ruských.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře