Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

V Německu zmizely tři čtvrtiny všeho hmyzu. Nikdo však neví proč

Hmyz je pro naši planetu nepostradatelný, celosvětově ho však ubývá.

Hmyz je nedílnou a nepostradatelnou součástí života na Zemi. Jeho primární rolí je opylovat rostliny a sloužit jako potrava pro obrovské množství živočichů. Pětadvacetiletá studie v Německu prokázala, že na jeho území kleslo množství hmyzu o 75 procent.

Hmyz tvoří asi dvě třetiny veškerého života na Zemi, nyní však došlo k obrovskému úpadku jeho populace a nikdo přesně neví co je příčinou.

  • v-nemecku-zmizely-tri-ctvrtiny-vseho-hmyzu-nikdo-vsak-nevi-proc

Vědce z celého světa šokoval výsledek studie, která předkládá jasné důkazy o tom, že například v Německu klesl za posledních 25 let počet létajícího hmyzu o 75 procent. Pokud se nepodaří zjistit co je příčinou, svět se podle vědců řítí vstříc ekologickému armagedonu epických rozměrů.

Nové údaje byly shromážděny v přírodních rezervacích po celém Německu, ale podle odhadů budou podobné ve všech krajinách po celém světě, ve kterých dominuje zemědělství.

Příčina obrovského poklesu hmyzí populace je bohužel nejasná. Pravděpodobně se jedná o vliv mnoha faktorů včetně ničení divokých oblastí a rozsáhlého využívání pesticidů, svou roli může hrát ale také změna klimatu.

Výzkum, který trval 26 let, byl založen na spolupráci desítek amatérských entomologů po celém Německu, kteří začali používat přísně standardizované způsoby sběru hmyzu v od roku 1989. K zachycení více než 1 500 vzorků hmyzu, ve více než šedesáti různých přírodních rezervacích, byly používány speciální stany.

Následně byla zjišťována hmotnost hmyzu v každém stanu a byl zjištěn překvapující pokles. Průměrný roční průměr výnosu klesl o neuvěřitelných 76% za 27 let. V jednom roce byl dokonce naměřen špičkový pokles až 82% všeho létajícího hmyzu, tedy včetně vos, včel a dalších výsostně užitečných druhů.

Vědci pracují s teorií, že létající hmyz jednoduše hyne ve chvíli, kdy opustí přírodní rezervace. Zemědělská půda má totiž jen málo co nabídnout pro život těchto drobných tvorů. Na vině by mohl být nedostatek potravy a všudypřítomné pesticidy.

Vědci naléhají, že je zapotřebí započít bližší výzkum příčin celého problému, aby se předešlo obrovské katastrofě.

Jako ukazatel pro běžného člověka může být také fakt, že když jsme dříve podnikli delší cestu automobilem, bylo v letních měsících někdy nutné očistit během jízdy přední sklo, které bylo doslova zaneseno hmyzem stejně jako přední maska.

Dnes je však přední sklo téměř čisté, což jen dokresluje fakt, že situace je opravdu natolik kritická, jak je popsána ve studii.

zdroj:http://veda.instory.cz/98-v-nemecku-zmizely-tri-ctvrtiny-vseho-hmyzu-nikdo-vsak-nevi-proc.html?utm_source=www.seznam.cz&;utm_medium=sekce-z-internetu

+ BONUS -------------------------

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře