Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Musíme platit daně?? Já říkám ne !

Je červen a noviny opět píší, že doteď jsme pracovali na daně a odteď už svobodně pracujeme jen na sebe. Četl jsem ale také článek, že v té kalkulaci jsou jen daně z příjmu. Když se do toho připočtou i další daně a hlavně DPH, tak nám vyjde, že na sebe pracujeme maximálně poslední dva měsíce v roce. (http://www.dolezite.sk/Den-danoveho-otroctvi-Jkd81p.html). Zbytek roku pracujeme na daně. Ale to všechno jsou jen podvody a hrátky s čísly.

  • musime-platit-dane-ja-rikam-ne

Jediné daně existovaly za feudalismu, když nevolník musel odevzdat díl ze své úrody feudálovi a desátek církvi. To byly daně a nevolník z nich neviděl ani krejcar. .

Daně jsou pro mnoho lidí problém. Tito lidi ale nechtějí vědět, že daně jsou nutné pro chod státu, pro existenci společnosti.

Můžeme zrušit daně. To by nebyl problém. Problém by byl, že za půl roku by se nedalo jezdit po silnicích, že by nikdo nevylezl z baráku přes hromady odpadků. Že by na ulici ležely mrtvoly bezdomovců, invalidů a další. Že by tisíce důchodců vyhodili z bytu na ulici, kde by pochcípali. To by ovšem našim pracujícím nevadilo – hlavně že nemusí platit daně.

Aby vůbec mohli existovat, lidi by se museli dát dohromady a všechno dát soukromníkům do vlastnictví.  Pak by všechno fungovalo jako na drátku.

Každý by dostal čip a když by vylezl z baráku na chodník, už by se zapnul někde taxametr, který by mu spočítal, kolik toho nachodil. Když vyjede autem z garáže - to samé - zapne se taxametr a za měsíc přijde faktura. Placení školného od první třídy by bylo normou. Bude vám hořet barák, přijedou hasiči – vy zaplatíte 20 tisíc a oni začnou hasit. Tak by to bylo se vším, zadarmo ani kuře nehrabe.. Protipovodňové hráze by soukromníci nestavěli.

Lidé by neplatili daně, museli by ale soukromníkům platit za každé uprdnutí. Obávám se, že takové faktury by byly mnohem vyšší než dnešní daně.

Ale to byla jen pohádka. Skutečnost je úplně jiná.

Přitom daně jsou jen hra s čísly. Jak to vypadá v praxi?

Jako příklad si vezmeme fabriku. Lidé ve fabrice pracují a vytvářejí výrobky. Jejich jediným majitelem je majitel fabriky. Ten výrobky prodá a dostane za ně peníze. Z těch peněz zaplatí mzdy zaměstnanců. Potom zaplatí svou daň  a zbytek je jeho. Bohužel - daň musí zaplatit i jeho zaměstnanci.

Zaměstnanec bere 20 tisíc. Dnes máme 20% daň, takže mu zůstane 16 tisíc. Z toho se dá slušně vyžít. Kdyby daň byla 50%, zůstalo by mu jen 10 tisíc. A z toho by rodina nevyžila. Jenže to také není problém. Zaměstnanci by zašli za zaměstnavatelem a požádali o zvýšení mezd na 32 tisíc. Potom by opět měli svých 16 tisíc. Zaměstnavatel by se samozřejmě cukal, ale marně. Byla by tady hrozba stávkou.

A stojíme před základní otázkou. Proč?? Proč musí zaplatit daň i zaměstnanci. Vždyť stát si ty peníze může vybrat přímo od toho majitele. Jen by mu zvýšil daň o daň jeho zaměstnanců. Nic by se nezměnilo a zaměstnanci by dostali na ruku jen čistou mzdu. Je to jen matematika. Lidi přece nemusí platit daně, když je stát vybere přímo u zdroje. Lidé by vůbec nemuseli platit daně. Daně by měl platit jen ten, kdo je příjemcem peněz z produkce a to je podnikatel.

Kdyby stát celou daň vybíral sám, tento problém by odpadl. Stát by mohl zvyšovat daně podle libosti a zaměstnanců by se to nedotklo. Měli by stále svoje. Jenom pan majitel by měl míň a mohl by si jít stěžovat na lampárnu.

Trochu složitější by to bylo u živnostníků, ale to jsou také podnikatelé, takže ani tady by problém nebyl.

Takže komu vadí, že platí daň z příjmu může vyvíjet akce na zrušení daní ze mzdy a její přenesení na zaměstnavatele. Státu by mohlo být jedno. Lidé by vydělali. Minimálně na tom, když jim někdo říká, že berou 20 tisíc, ale oni ví, že na ruku dostanou jenom 15.

 

 

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře