Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Evropané se přiklánějí k neutralitě

Vzhledem k současné děsivé situaci je jistě vhodné vrátit se trochu do nedávné minulosti, konkrétně do roku 2019.

Dne 11. září 2019 zveřejnil oficiální americký vojenský časopis Stars and Stripes, vydávaný americkým ministerstvem obrany, výsledky průzkumu, z něhož vyplynulo, že Evropané se v případě rusko-amerického konfliktu přiklánějí k neutralitě. Celoevropský politický institut (think tank) Evropská rada pro mezinárodní vztahy pověřil analytickou společnost YouGov se sídlem ve Spojeném království provedením rozsáhlého průzkumu veřejného mínění, v němž bylo dotazováno více než 60 000 lidí ve 14 členských státech Evropské unie.

  • evropane-se-priklaneji-k-neutralite2

Na otázku, na čí stranu by se měla jejich země postavit v případě konfliktu mezi USA a Ruskem, odpověděla většina respondentů ve všech zemích - s výjimkou Polska -, že by bylo nejlepší nestát na žádné straně. Tři země EU - Slovensko, Řecko a Rakousko - by dokonce daly přednost Moskvě před Washingtonem, ačkoli dvě z nich jsou zároveň členy NATO (Slovensko a Řecko). Je třeba zdůraznit, že v Německu, kde je umístěno přibližně 35 000 amerických vojáků, 70 % dotázaných dává přednost neutralitě.

Ostatně rozdělení výsledků je více než výmluvné - uvádím je v procentech podpory zachování neutrality: Polsko (45 %); Dánsko (53 %); Česká republika (59 %); Nizozemsko (64 %); Francie (63 %); Španělsko (62 %); Rumunsko (65 %); Švédsko (68 %); Itálie (65 %); Maďarsko (71 %); Německo (70 %); Slovensko (65 %); Řecko (81 %); Rakousko (85 %).

Podobná zjištění platí i v případě konfliktu mezi USA a Čínou, kdy Evropané rovněž dávají přednost neutralitě. "Studie odhaluje zásadní posun v názorech Evropanů na svět," uzavírá Evropská rada pro zahraniční vztahy. Výsledky průzkumu dokumentují rostoucí přání Evropanů, aby EU byla protiváhou velmocí - jako jsou USA, Čína a Rusko. "Zdá se, že evropští voliči si přejí, aby se EU stala silným a nezávislým aktérem prostřednictvím nekonfrontační strategie. V konfliktech mezi USA a Čínou nebo Ruskem jednoznačně preferují neutralitu EU vůči konkurenčním mocnostem," uvádí studie. Několik amerických analytiků výsledky překvapily, a to některé velmi nepříjemně.

Je zřejmé, že Evropané si i na pozadí dvou světových válek uvědomují katastrofální důsledky případného ozbrojeného soupeření velmocí. Otázkou je, kdo takové průzkumy s šíleným předpokladem globálního konfliktu, který zaručuje několikanásobné vzájemné zničení a vyhynutí civilizovaných forem života na naší planetě financuje.

Zdroj: http://voltaire.netkosice.sk/index2.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře