Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Guantánamo v Polsku

Evropská unie (EU) se jako demokratický politický projekt a zdroj hodnot hroutí. Tradiční pravice ani levice si ji jako demokratickou již nepřejí.

EU nerespektuje ani sama sebe a překvapivě připouští, aby členská země beztrestně porušovala lidská práva.

To, co dělají polští soudci, v jejichž rukou leží osud Pabla Gonzáleze, překračuje červenou linii. Uvidíme, zda se slaboduchí demokraté poučí: neexistuje nic, co by mohlo ospravedlnit jeho izolaci, která zahrnuje zákaz návštěv rodiny a vlastního právníka. A pokud někdo nejedná, ačkoli by měl, protože má pochybnosti o Pablově nevině, měl by vědět: neexistuje žádné ospravedlnění pro nerespektování jeho práv. Nic.

  • guantanamo-v-polsku

Po šesti měsících ve vězení mu soudci právě prodloužili trest o další tři měsíce. Víte proč? Protože nemohou najít žádný důkaz, který by podpořil homogenní obvinění. Pablo Gonzalez je dnes rukojmím, obětí, kterou polská vláda, sloužící vládnoucí pravici, využívá k šíření pocitu země napadené Ruskem, která se musí bránit proti nepřátelům, kteří se nacházejí i na jejím území. Svobody režimu, který nerespektuje zásadu presumpce neviny, budou ztraceny. Všechno to zavání zatčením, které má být ukázáno jako obrat k většímu autoritářství.

Andrzej Duda, současný prezident Polské republiky, je zodpovědný za zatčení baskického novináře, který v prvních dnech ruské invaze na volné noze informoval o exodu ukrajinských uprchlíků do Polska. Andrzej Duda si nepřeje svědky na svých neklidných hranicích a vážně varoval zpravodaje, kteří o válce informují z Polska. Skutečnost je taková, že polští soudci nemají proti Pablovi žádné důkazy a raději ho drží ve vězení, než aby ho propustili, a uvidíme, zda se nakonec nějaké důkazy o vině objeví. Za dobu, která uplynula od jeho zatčení, tedy před šesti měsíci, byl samozřejmě čas na výrobu falešných důkazů, aby se zachránila (politická) soudní rozhodnutí. Uvidíme.

Otázkou je, jak EU akceptuje, že režim v Polsku porušuje základní principy práva a demokracie? Jak a proč zamlčuje to, co by mělo být předmětem tvrdé kritiky a sankcí? Jisté je, že tento případ ukazuje cestu EU k relativizaci svobod, na které útočí krajní pravice.

Polsko, jeho vláda a soudci, ignorují španělskou vládu a jejího prezidenta Pedra Sáncheze, jehož nesmělý hlas se omezuje na konstatování, že respektuje polský justiční systém. Jsem přesvědčen, že Sánchez ustoupil tlaku některých aktérů, kteří mu často připomínají, komu Ceuta a Melilla patří. Může se to zdát přitažené za vlasy, ale takové už jsou geopolitické impulsy. Na politické šachovnici, kde se pohybují nečekané figurky, je přítomno vydírání. Víte, jak velký vnější nátlak byl na Sáncheze vyvíjen, aby přešel na marockou pozici ohledně Sahary? To vše a ještě víc. Vzpomeňte si na významnou světovou velmoc a budete mít pravdu.

Asociación Pro Derechos Humanos de España (APDHE) rovněž vyzvala španělskou vládu a orgány Evropské unie, aby jednaly na obranu práv Pabla Gonzáleze a svobody tisku. Mezinárodní a Evropská federace novinářů zase prohlásily, že Gonzálezovo zatčení je útokem na svobodu tisku a demokracii, a vyzvaly polskou vládu, aby ho propustila. Reportéři bez hranic rovněž odsoudili jeho zatčení a vyzvali polskou vládu, aby ho propustila.

"Mluvil jsem s polskými bezpečnostními představiteli a zdá se, že jsou si velmi jisti svou beztrestností," řekl jejich právník Gonzalo Boye. Relativní úleva, kterou přineslo oznámení španělského prezidenta o konzulární ochraně Pabla Gonzáleze, se neprojevila v propuštění zadržovaného novináře. Jeho advokát trvá na tom, že jeho zadržení je neregulérní, bez "světla a stenografů", na základě dosud neznámých obvinění a naprosto bezbranné.

Mimochodem, Evropský soud pro lidská práva již v roce 2014 rozhodl, že se polská vláda spolčila s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA) na zřízení tajné věznice ve Starých Kiejkutech, která byla v provozu v letech 2002-2005. Tam, 180 km severně od Varšavy, byli zadržení tajně vězněni a mučeni. Stalo se tak za sociálnědemokratické vlády Leszka Millera Kwasniewského, které se v roce 2004 podařilo dosáhnout vstupu Polska do Evropské unie. EU oslavovala, přestože zpráva o tajném vězení již vyšla najevo. Někteří řeknou, co to má společného s Pablovým vězením?

Třeba to, že je v rukou nebezpečných lidí.

Celý článek ZDE:  https://rebelion.org/guantanamo-en-polonia/

https://www.mundo24.info/europa/guantanamo-en-polonia.html

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře