Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jaký je účel polsko-ukrajinsko-britské trilaterální smlouvy?

Polsko-ukrajinsko-britské spojenectví může být pro Rusko nepříjemné, ale pravděpodobně nebude sloužit jako hlavní překážka jeho regionální politiky.

Ukrajinský premiér Denys Shmygal v úterý při rozhovoru se svým polským protějškem řekl, že „doufám, že v blízké budoucnosti budeme moci oficiálně zahájit nový regionální formát spolupráce Ukrajina-Polsko-Spojené království“.

Stalo se tak těsně před návštěvou britského premiéra Borise Johnsona v Kyjevě.

  • jaky-je-ucel-polsko-ukrajinsko-britske-trilateralni-smlouvy

 

Jejich trilaterální spojenectví má zjevně za cíl „zadržet“ Rusko, ale může v tom být i něco víc než jen to.

Nejprve je potřeba znát kontext a rozkýt pozadí, abychom všemu lépe porozuměli. Ukrajina není předmětem, ale pouze objektem nevyhlášené bezpečnostní krize v Evropě vyvolané USA.

Polsko ze své strany aspiruje na vedoucí postavení ve střední a východní Evropě (CEE), ale údajně také zvažuje ruský návrh na reciproční inspekce zařízení protivzdušné obrany, které USA zmínily ve své uniklé odpovědi na bezpečnostní záruky Moskvy.

Pokud jde o Spojené království, je součástí Anglo-americké osy (AAA).

Za zmínku také stojí, že vztahy mezi USA a Ukrajinou jsou napjaté kvůli nečekanému sporu mezi jejich vůdci o pravděpodobnosti takzvané „ruské invaze“.

Kyjev věří, že šíření strachu ze strany Washingtonu vyvolává paniku a zhoršuje jeho již tak skomírající ekonomiku. Washington mezitím tvrdí, že nic nepřehání a že hrozba je údajně velmi reálná.

Z výše uvedeného vyplývá, že Ukrajina se snaží diverzifikovat svou dosud nepřiměřenou závislost na USA s Polskem a Spojeným královstvím, které jsou obě více než šťastné, že rozšiřují svůj regionální vliv co nejkomplexnějším způsobem.

Slíbili svému novému spojenci nejrůznější podporu, včetně vojenské pomoci. Je také pravděpodobné, že v tom všem hrají roli i ekonomické motivace, protože Polsko a Spojené království pravděpodobně chtějí preferenční přístup na Ukrajinu.

Na strategičtější úrovni chtějí tyto země také vrazit klín mezi Rusko a Německo, jak se o to historicky snažily. To nabývá na významu v současném kontextu, vezmeme-li v úvahu nezájem Berlína připojit se k protiruské kampani proti šíření strachu z Ruska.

Založením trojstranné (Polsko, VB, Ukrajina) aliance se všechny tři strany snaží kolektivně posílit svůj geostrategický význam v západoeurasijském prostoru a v nové studené válce mezi USA a Ruskem.

Ukrajina zajišťuje své sázky poté, co náhle začala být podezřelá k záměrům svého hlavního amerického patrona, zatímco Polsko a Spojené království se jednoduše uchylují ke své historické roli o rozdělení a vládě nad Ruskem a Německem.

Polsko-ukrajinsko-britské spojenectví může být pro Rusko nepříjemné, ale pravděpodobně nebude sloužit jako hlavní překážka jeho regionální politiky.

Koneckonců, probíhající krize je především mezi ním a USA, nikoli mezi Ruskem a kterýmkoli z těchto tří. Kromě toho se vztahy s Německem mohou rozvíjet nezávisle na Polsku, Ukrajině a/nebo Spojeném království.

Z těchto důvodů by tato nejnovější aliance měla být interpretována jako něco víc než jen geopolitický trik, jehož cílem je zoufale vzbudit pozornost.

zdroj: https://oneworld.press/?module=articles&action=view&id=2455

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře