Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Politický aspekt kyperské krize

 

Defaultu Kypru se podle všeho podařilo zabránit. To však neodvolává celou řadu naléhavých otázek, z nichž jedna se týká skrytých příčin krize, která v mnoha ohledech nemá v Evropě obdoby.

Na kontech kyperských bank je podle odhadů ratingové agentury Moody’s 31 miliard USD z Ruska: 12 miliard patří ruským bankám, a 19 miliard – společnostem a soukromým osobám. Hodně se mluví o tom, že alespoň část ruských peněz soustředěných na Kypru má pochybný původ. Dokonce když připustíme, že je tomu tak, vychází, že Evropa, která uznává nutnost „oddělit zrna od plev“ v jiných podobných případech, pokládá přitom všechny Rusy za podvodníky, a jde tedy o jakýsi „kolektivní trest“ podle národnostního příznaku.

 

 

  • politicky-aspekt-kyperske-krize

Mnozí experti jsou ostatně toho názoru, že Evropané chtějí řešit spíše své vlastní problémy. Skutečnost, že jsou ohroženy ruské peníze, znamená pro ně jen „vedlejší ztráty“. To nám potvrdil expert Vladimir Slatinov:

„Je pochopitelné, že Kypr jako offshorové pásmo přilákala kapitál pochybného původu. Takže je tu zřejmý důvod očistit evropský finanční systém, a kapitál, který je v té či oné míře průzračný, zapojit jinde. Navíc když vypukne krize, projeví se dokonce i v tom nejsvornějším společenství konkurence. A myslím si, že podobná aktivní hra proti Kypru je spojena s tím, že Kypr má konkurenty uvnitř EU. A ti by chtěli získat značnou část finančních operací a bankovních depozitů, které teď budou nevyhnutně z Kypru unikat.“

Situaci znatelně skandalizoval pokus Kypru dostat finanční pomoc od Ruska. Problém přece vznikl kvůli systémovým deformacím, k nimž došlo při formování eurozóny. Je tedy třeba hledat řešení opírajíc se o vnitřní zdroje. Ekonom Alexandr Tevdoj-Burmuli říká:

„Na tom, aby se Kypr podřídil podmínkám EU, má zájem především Německo. Pro něho je mimořádně důležité ukázat nutnost finanční kázně pro všechny. Kdyby se Kypr vyhnul podmínkám EU a dostal ruské úvěry, ztratilo by Německo tvář v očích jiných zemí EU.“

Kyperská krize má podle všeho opravdu politickou podstatu. Pověst Kypru se už nesporně nedá obnovit. Z hlediska Evropanů to však není podstatné.

A Rusko naopak z hlediska reputace vyhrálo, nehledě na materiální ztráty. Podle slov prvního místopředsedy vlády Igora Šuvalova, „to, co se děje, je dobrým znamením pro lidi, kteří jsou ochotni převést svůj kapitál pod ruskou jurisdikci“. Nyní je zcela jasné, že je ruský bankovní systém mnohem stabilnější než evropský.

Zdroj: czech.ruvr.ru

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře