Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vučič: Když mluvíte o Ukrajině, zapomínáte na Kosovo

22 září 2022

Srbský prezident Aleksandar Vučić to řekl na 77. zasedání Valného shromáždění OSN.

"Srbsko podporuje územní celistvost všech zemí OSN, včetně Ukrajiny. Pravdou však je, že územní celistvost Srbska byla porušena a Srbsko na nikoho nezaútočilo, na žádnou jinou suverénní zemi, o čemž mluví jen málokdo. Rád bych položil otázku vedoucím představitelům mnoha zemí, jaký je rozdíl mezi suverenitou a územní celistvostí Ukrajiny a Srbska? V druhém případě došlo k závažnému hrubému porušení a vy jste ho mezinárodně uznali a legitimizovali, alespoň někteří z vás," řekl Vučič.

  • vucic-kdyz-mluvite-o-ukrajine-zapominate-na-kosovo

Zdůraznil, že ačkoli Srbsko nikdy neporušilo suverenitu žádné země, nebrání to "19 bohatým suverénním zemím - členům NATO - napadnout naši zemi a podkopat naši suverenitu bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN". Vučić v této souvislosti připomněl slova Martina Luthera Kinga, že nespravedlnost na jednom místě vede k nespravedlnosti všude.

"Zásada nedotknutelnosti hranic by měla platit pro všechny země," zdůraznil prezident.

Kosovské úřady jednostranně vyhlásily nezávislost provincie v únoru 2008. Proti uznání Kosova se postavilo více než 60 zemí, včetně Ruska, Indie a Číny, a pět zemí EU včetně Slovenska. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244, přijatá 10. června 1999, potvrzuje, že autonomní provincie Kosovo a Metohija je součástí Srbska.

Je třeba poznamenat, že Moskva od počátku opakovaně tvrdila, že vytvoření "kosovského precedentu" Spojenými státy by mohlo mít nepředvídatelné důsledky pro mezinárodní právní systém, ale Američané tato varování ignorovali.

Zdroj: https://stan021.blog.pravda.sk/2022/09/22/vucic-ked-uz-hovorite-o-ukrajine-zabudate-na-kosovo/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 adamkratochvil 2022-09-22 23:58
presne tak...niet k slovam Vucica nic dodat...a ked im Djokovic pripomenul ako ho otec ako 8 rocneho zachranoval v bombardovanom Belehrade a ze nikdy na to nezabudne, odvtedy idu po nom ako dive zvery......
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře