Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

HOAX

Pro ty, kteří se ještě s tímto pojmem nesetkali, přebírám definici podle Wikipedie.

Hoax (anglické slovo hoax označuje podvod, mystifikaci či žert) je nevyžádaná e-mailová nebo IM zpráva, která uživatele varuje před nějakým virem, prosí o pomoc, informuje o nebezpečí, snaží se ho pobavit apod. Hoax většinou obsahuje i výzvu žádající další rozeslání hoaxu mezi přátele, příp. na co největší množství dalších adres, proto se někdy označuje také jako řetězový e-mail.

  • hoax

NEMAŽTE! PŘEČTĚTE SI A IHNED a předávejte dál! Někdo posílá na první pohled velmi roztomilý obrázek (možná fotomontáž) Václav Klaus líbající se s Lívií na Karlově mostě.

Pokud si foto stáhnete, přijdete o všechno! Pevný disk se uvolní a spadne a někdo na internetu dostane vaše přihlašovací údaje! Zmizí Vám peníze z účtů, budete odhlášeni ze zdravotního pojištění a vaše identita vymazána ze všech serverů státní správy! Nestahujte za žádných okolností! Toto je informace od Microsoftu, včera šla do oběhu. Prosím, pošlete tuto zprávu dál. Podělte se s každým, kdo má přístup k internetu. Já už dostal podobných hoaxů mnoho, a tak jsem po přečtení této zprávy ihned vyťukal adresu hoax.cz a v databázi podobných sdělení jsem si vyhledal, že pochází z ledna letošního roku. A protože pod emailem bylo padesát podpisů dobrodinců, lidí mně zcela neznámých, kterým byla falešná informace rovněž odeslána, odklepl jsem odpovědět všem a příslušnou adresu na databázi hoaxů jsem jim poslal.

Na jedné straně mě těší, že se mezi počítačovými brouzdaly najde tolik dobrých duší, které chtějí pomoci známým i neznámým příznivcům internetové korespondence, aby nepřišli k úhoně. Na straně druhé už dávno vím, že existují roboty, které dokáží emailové adresy sbírat a využívat pro rozesílání spamů. Neměli bychom jim tedy jako uživatelé tuto práci usnadňovat hromadným rozesílám nepotvrzených zpráv na různé adresy.

Nedávno prasklo, že Američané vybudovali rozsáhlé špionážní centrum, v němž dokáží shromažďovat neomezené množství internetové korespondence a telefonní konverzace z celého světa. A že zaměstnávají tisíce lidí, kteří podle určitých slov a adres vše analyzují, prý proto, aby nebyla ohrožena americká bezpečnost, či v rámci boje proti terorismu. Jeden z nich byl natolik čestný, že odjel do Číny a oznámil tuto americkou nezákonnou aktivitu celému světu.

V této souvislosti mě však napadá, že specifickou formou hoaxu jsme postihováni téměř všichni. Mám na mysli sdělovací prostředky, které denně chrlí bezpočet zpráv, někdy vymyšlených, jindy vytržených ze souvislostí. Často bývají takové zprávy podvržené různými mafiánskými či vládními strukturami. Mají odvést pozornost od nepříjemných skutečností či vnutit falešný obraz o probíhajících událostech. To však už je trochu jiný námět, jímž se zabýval nejobsáhleji Petr Hájek ve své knize Smrt ve středu. Tu by si měl přečíst každý, kdo je ochoten nahlédnout pod pokličku zdrojů informací. Také na Hájkově webu Protiproud. cz najdete spoustu zajímavých nekonformních zpráv a komentářů, jímž můžete, ale nemusíte věřit. V každém případě ale pomohou rozšířit obzor a nepodléhat prvotním emocím.

Ivo Krieshofer

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře