Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kecy, kecy, kecy!

Nemine den, kdy bychom si ve sdělovacích prostředcích nepřečetli, jak je zapotřebí podporovat sport. Ministr Chládek, blahé paměti, se dožadoval zvýšení rozpočtu pro sport o několik miliard, důležitost mládežnického sportu veřejně vyznávají politici „napříč politickým spektrem“, více hodin tělocviku ve školách je téma častých vyjádření zasvěcených. Do odvětví je třeba investovat, abychom měli více vrcholových reprezentantů v mezinárodních soutěžích a závodech. Uvažuje se dokonce, zda by se nemělo pro sport zřídit samostatné ministerstvo nebo např. pro úspěšnou rychlobruslařku vybudovat nový stadion.

Jde o Čechů slávu, nebo o peníze?

  • kecy-kecy-kecy

O peníze, samozřejmě. Sport se stal byznysem, lidem skutečný pohyb ukradl šoubyznys. Televizní diváci už se cítí sportovci, byť pasivními, už jen tím, že sedí na gauči před televizorem, nebo v hospodě u piva, a zírají na své idoly, kteří se topí v penězích, o nichž se normálnímu smrtelníku vykonávajícímu běžná zaměstnání ani nezdá. A mnoho z těch movitějších posílá své děti do různých sportovních klubů, výdělečných podniků, v nichž se na touze po světové sportovní slávě přiživuje tisíce cizopasných podnikatelů.

Co kdyby právě jejich ratolest se proslavila a zařadila mezi světovou špičku? Pravděpodobnost takového úspěchu není velká, ale sny se nedají snadno zapudit. A tak si četné rodiny odtrhují sousta od huby, jen aby se sen mohl stát skutečností. Platí vysoké klubové příspěvky, pořizují nákladné vybavení a vozí své potomky na závody a turnaje…

Když se však sejdou skuteční sportovci, kteří pečují o své zdraví a radují se ze společného úspěchu, je ticho po pěšině.

Jako tuto neděli.

V Brně se konalo „Sokolské Brno“, na němž se sešlo přes čtyři tisíce sokolů všech věků, malé děti i důchodci, aby oslavili 25 let obnovení své třikrát zakázané organizace. A nebyla to jen tichá vzpomínka, ale prezentovali na 14 společných vystoupeních výsledek několikaměsíční přípravy.

Nejmladším sportovcům byly teprve dva roky. Nastoupili v černožlutých dresech. Některé přinesli rodiče na zádech, jiní poskakovali a drželi se za ruce. „Na políčku v jetelíčku, tam kde potok pramení," rozeznělo se a děti i s rodiči vesele poskakovaly.

Po dětech se na scéně objevilo 570 žen v růžových tričkách, aby několikatisícovému publiku vytvářelo na ploše roztodivné obrazce. Nechybělo ani 360 mužů, kteří předvedli skladbu Generation Together pro světovou gymnaestrádu, která proběhne 12. až 18 července v Helsinkách.

Šoubyznys ukradl lidem sport a radost z pohybu.

Proč to píši?

Protože kromě Brněnského deníku ( http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/male-deti-i-duchodci-pres-ctyri-tisice-sokolu-rozcvicily-brno-20150607.html) jsem nezaregistroval ve sdělovacích prostředcích naprosto žádnou zprávu o té akci, ani pochvalné vyjádření těch bojovníků za mládežnický sport.

Z takovýchto akcí neplyne žádný zisk ani politické body.

Ukazuje se, že skutečný zájem o zdraví a fyzickou zdatnost občanů chybí.

Jde totiž jen a jen o prachy.

Ivo Krieshofer

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře