Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Konec další americké avantýry: Guaidó jde od válu. Opozice rozpouští Guaidóovu prozatímní vládu, Chavismo slaví

Zas konec jedné americké avantýry: Guaidó jde od válu

Západem instaurovaná venezuelská opozice v čele s Guaidóem vyšuměla a Guaidó, za kterého Západ tolik horoval jde od válu. To bylo "přesvědčených" politických prohlášení! Jednak to Guaidó nedal, a jednak Amerika potřebuje v důsledku protiruských sankcí venezuelskou naftu. Tolik o Venezuele.

A paní Cichonovká z Běloruska asi na tom nebude o mnoho lépe...

Zdroj: https://www.islamizace.cz/Articles/916-zas-konec-jedne-americke-avantyry-gzaido-jde-od-valu.aspx
VICTOR AMAYA

Dinora Figueraová, která žije v exilu ve Španělsku, bude předsedat novému předsednictvu Národního shromáždění 2015, které demokratické hnutí považuje za "legitimní".

Do poslední chvíle se diskutovalo o tom, jaká bude nakonec podoba nového představenstva Národního shromáždění zvoleného v roce 2015, které kontroluje opozice a které Spojené státy uznávají za legitimní.

Odvolání prozatímní vlády v čele s Juanem Guaidóem znamenalo také konec militantního Voluntad Popular v čele tohoto orgánu.

  • opozice-rozpousti-guaidoovu-prozatimni-vladu-chavismo-slavi

S hodinu a půl dlouhým zpožděním zahájili opoziční poslanci 5. ledna online instalační zasedání. Dinora Figuera (Primero Justicia) složila přísahu jako předsedkyně AN-2015, Marianela Fernández (UNT) jako první místopředsedkyně a Auristela Vásquez z Acción Democrática jako druhá místopředsedkyně.

Jedná se o tři strany, které dosáhly většiny pro odvolání prozatímní vlády v čele s Guaidóem. José Trujillo, který předložil návrh tří jmen, o nichž se bude hlasovat, uvedl, že "jsme navrhli, aby Voluntad Popular získal post druhého místopředsedy, ale nepřijal ho".

Poprvé se v ní objevují pouze ženy a je také první, která je celá v exilu. Figuera a Vásquez žijí ve Španělsku, zatímco Fernández ve Spojených státech.

Guaidóovi příznivci tvrdili, že "boj Venezuelanů probíhá přímo ve Venezuele. Dnes děláme ústupek režimu, diktatuře, protože necháváme lid na pokoji." Připomněl, že Guaidó nikdy neopustil zemi.

Čtyři roky opozice popírala, že by předsednictví bylo vykonáváno ze zahraničí. Nyní, když už neexistuje, podpořili směrnici "legitimního" parlamentu, aby fungoval z exilu.

Ze Španělska a prostřednictvím služby Zoom složila přísahu Dinora Figueraová. Poděkovala "legitimnímu venezuelskému parlamentu a venezuelskému lidu" a přiznala, že "pro toto Národní shromáždění, které má diatributy a konflikty, to není snadné období".

Řekla, že ji neodradila ani agresivní rakovina, kterou překonala, ani exil, a potvrdila, že čelí diktatuře. "Tohle není parlament, který by fungoval za normálních podmínek. Tento parlament musí posílit svůj boj, aby zpočátku zachránil jednotu nás, kteří jsme venku, a nás, kteří jsme uvnitř. Všichni poslanci, všichni občané jsou potřební". Vyzval k prosazení jednání s mexickým Chavismem a k posílení procesu vedoucího k prezidentským primárkám s ohledem na volby v roce 2024.

Guaidóův poslední projev

Před přísahou Dinory Figuerové pronesl Juan Guaidó svůj poslední projev v čele AN-2015. Řekl, že přísahou každého poslance je bránit a chránit Magnu Chartu, ale "my jsme dali ústavě ránu bokem. Znovu zdůrazňuji, že je třeba, aby tato nová správní rada převzala pravomoci podle článku 233 (odpovědné předsednictví), aby výkonná moc nezůstala prázdná. Je to zodpovědnost, abyste se úřadu ujali v plném rozsahu.

AN-2015 musí jmenovat Radu pro ochranu majetku v zahraničí a poté se stát "nečinným", usiluje spravedlnost jako první. Tento orgán bude mít na starosti soudní spory týkající se společností Citgo ve Spojených státech a zlatých rezerv uložených v Bank of England.

Na dnešním zasedání se o tom nehovořilo, ale teoreticky jsou členy Rady stejní lidé jako dosud v komisi pro správu výdajů. Není jasné, zda budou Alejandro Plaz, Yon Goicoechea a Gustavo Marcano potvrzeni, ale jejich bojovnost ve Voluntad Popular a veřejný nesouhlas s ukončením dočasného mandátu dávají tušit, co může přijít.

Chavismo obnovuje svůj parlament

Chavistický poslanec Jorge Rodríguez, bývalý ministr komunikací Nicoláse Madura, složil podruhé za sebou přísahu jako předseda Národního shromáždění (NA) zvoleného v roce 2020, které ovládá vládnoucí strana.

Představenstvo tohoto orgánu zcela ovládla vládnoucí strana, přestože opoziční menšina, která v něm žije, navrhla pro některé pozice konsenzus. Byl tam parní válec.

"Opoziční strana, která je u moci od začátku roku, je hlavní opoziční stranou ve Venezuele," řekl ve svém čtvrtečním projevu. Své příznivce však varoval, aby nepropadali sebeuspokojení, protože "to neznamená, že nebezpečí pominulo".

Celý článek ZDE: https://www.larazon.es/internacional/america/20230105/jdsbpconxzhpte23hkg3nkqtl4.html

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Jaroslav 3 2023-01-09 01:34
A Zeman, který ho uznal jako prezidenta a dokonce ho pozval do ČR, je opět za vola. Stejně jako kdysi s Afghánistánem, kde se bojovalo za Prahu (dle Zemana), než to USA zabalilo! No, to už byl mimo mísu a nebyl mým prezidentem. Volil jsem ho dvakrát a nemyslel jsem si, že se dostane tam, kde je teď!
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře