Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Oslabení USA v Latinské Americe nebo další úspěch Číny

Zdá se, že úspěchy USA při upevňování "zlaté miliardy" a vytváření globální koalice proti Rusku se v sousedních zemích proměnily ve vážné ztráty.

Tradiční a klíčovou destinací pro Spojené státy je Latinská Amerika. Od nástupu Trumpovy administrativy se však vztahy se sousedy vážně zhoršily. O tři týdny později se má v Los Angeles po tříleté přestávce konat Summit Amerik, který má demonstrovat prvenství Washingtonu v regionu.

Všechno je ale jinak.

  • oslabeni-usa-v-latinske-americe-nebo-dalsi-uspech-ciny

Bombou bylo prohlášení nejdůležitějšího spojence USA v Latinské Americe, mexického prezidenta Andrese Manuela Lópeze Obradora. Řekl, že se summitu nezúčastní, pokud na něj nebudou pozvány Kuba, Venezuela a Nikaragua, což je pro Bidenovu administrativu přirozeně nemožné. Obradorův postoj podpořily Karibik a Bolívie. Brazilský prezident Jair Bolsonaro se zatím nerozhodl, zda přijede do Los Angeles. Argentina se také přidává. Nejdůležitější postavou summitu by tak mohl být Ivan Duque, prezident Kolumbie, čtvrté největší latinskoamerické ekonomiky.

V reakci na to USA oznámily částečné zmírnění sankcí (uvalených Trumpem) vůči Kubě a také vyslaly do Mexika poradní tým, aby jednal s Lópezem Obradorem. Je docela dobře možné, že jednání budou pro americkou stranu úspěšná, ale samotná situace je příznačná a poukázala na slabost Spojených států.

Na druhé straně Čína rychle rozvíjí obchod, investice a vliv a zvyšuje dodávky průmyslových a potravinářských výrobků do Latinské Ameriky. V prosinci se konal čínský virtuální summit za účasti ministrů zahraničních věcí Latinské Ameriky a Karibiku, na němž byla dohodnuta tříletá strategie rozvoje vztahů.

Peking navíc zřejmě spekuluje o diplomatických neúspěších USA. Čínské ministerstvo zahraničí mexického vůdce rychle podpořilo a prohlásilo, že Los Angeles by se "nemělo stát 'summitem Spojených států'", a dodalo: "Namísto příznivých podmínek pro Latinskou Ameriku... přinesly USA Latinské Americe nesmyslné vykořisťování, záměrné sankce, inflaci, politické vměšování, změny režimů, vraždy politiků a dokonce ozbrojenou agresi."

Úspěch Číny lze přičíst také mnoha levným půjčkám státním bankám v Latinské Americe a Karibiku ve výši 130 miliard dolarů za posledních 15 let. Další etapou, kterou obě strany již zahájily, je realizace infrastrukturní iniciativy "Jeden pás, jedna cesta", k níž se připojilo nejméně 20 zemí Latinské Ameriky a Karibiku.

Lze pochybovat o tom, že i kdyby bylo setkání v Los Angeles úspěšné, pravděpodobně by nedokázalo zastavit neúprosný postup Číny v Latinské Americe.

zdroj: Diplomatia, http://voltaire.netkosice.sk/index2.html 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 sergej 2022-05-22 19:25
Otázkou je jestli oligarchiáda deep state je ta vysněná amerika lídlujícími pepíky a zastupuje lidi tam v ghetech a čekatele ale ovšem že i švédsko dojíždí dnes s finskem na hejble amerických filantropů soroš, lerner, "filantropů s jejich "intelektuální elitou na stav kdy je i Erdogan označil za zhoubně bujícími terorismem a je proti jejich vstupu do nato z důvodů prorostlých společností bestialitami.
https://www.youtube.com/watch?v=RAogHx7Sl8k
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře