Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Západ podporuje Putinovu válku na Ukrajině!

Tento článek by mohl být pokračováním toho minulého.

CFP! je za ještě přísnější sankce proti Rusku

Pravdou je, že, jak říká jeden slovenský herec v jednom známém slovenském filmu, "Na vojnu sú treba tri veci: Peniaze, peněži a peníze."

Za posledních několik let vysokých cen surovin, zvláště pak ropy, nashromáždil Putin takové kvanta peněz, že může vést války několik dlouhých let.

Když byla cena ropy někdy kolem roku 2015 cca 40 USD za barel a náklady na těžbu ropy v Rusku byly nad 40 USD za barel, Rusko finančně v podstatě dotovalo její vývoz a zcela jistě se dostávalo do problémů.

Pro ilustraci, co způsobily nízké ceny ropy v roce 2015 uvádím úryvek z článku:

 

  • zapad-podporuje-putinovu-valku-na-ukrajine

Analýza: Levná ropa zažehává nová místa neklidu (4.4.2015)

Vývoz ropy a plynu v Rusku představuje 68 % příjmu z vývozu a naplňuje ruskou státní pokladnu z 50 %.

Výsledkem poklesu ceny ropy byla prudká devalvace rublu, pokles burzovních cen, zmenšení rezerv centrální banky, úprk kapitálu do ciziny a zmrazení zahraničních investic. Díky snížení ratingu se také Rusku prodražily zahraniční půjčky.

Do problémů se také propadá Venezuela. V minulosti velká cena ropy dokázala financovat uplácení voličů štědrou sociální politikou a také „tolerovala“ obludnou korupci a katastrofální řízení státních institucí.

Dvakrát menší cena ropy však uvrhla Venezuelu do krize, kdy se příjmy státní pokladny snížily, ale korupce a špatné řízení zůstalo. Prezident Nicolas Maduro již přispěchal s tvrzením, že se jedná o spiknutí proti jeho zemi v čele se Spojenými státy.

Navíc pokles ceny ropy snížil ekonomický a politický vliv Venezuely v oblasti. Například Kuba v posledních desetiletích byla příjemcem štědrých venezuelských dotací. V posledních měsících je vše jinak. Pokles ceny ropy byl jedním z důvodů nedávného sblížení mezi Spojenými státy a Kubou.

Zde je dobré připomenout náklady na těžbu ropy. Země OPEC těží ropu průměrně (některé vrty levněji) v cenách okolo 30 až 40 dolarů za barel, Rusové pak při cenách nad 40 dolarů za barel.

https://ekonomickydenik.cz/analyza-levna-ropa-zazehava-nova-mista-neklidu/

----------------

Takže, chce-li Západ uškodit Rusku, měl by okamžitě ukončit utopický Green Deal, který žene ceny ropy a plynu do astronomických výšek a přinutit arabské producenty ke zvýšení těžby ropy na takovou úroveň, aby cena klesla hluboko pod náklady těžby v Rusku. Víme-li, že náklady těžby v Saudské Arábii (SA) jsou cca 30 USD na barel, měla by cena ropy klesnout na cca 40 USD a méně. SA by na prodeji ještě vydělávala, ale Rusko už ne. Uváděné ceny jsou z roku 2015 a tudíž jsou jen orientační.

Je známo, že cena ropy ovlivňuje i cenu jiných surovin, takže pokles cen ropy způsobí i pokles cen dalších surovin, např. plynu nebo uhlí, což jsou rovněž suroviny, které Rusko vyváží ve velkém.

Američanům by stačil jeden telefonát někam do paláce v Saudské Arábii a ceny ropy by padly pod 40 USD, tak proč to neudělají?

Problém je v tom, že nízké ceny ropy by snižovaly i zisky amerických těžařů ropy a jak známo kapitalista, klidně svému vrahovi prodá i provaz, na kterém ho vrah oběsí. Mimochodem neomarxistický sluníčkář mu ho (provaz) dá zadarmo, pozve ho k sobě domů na večeři, přepíše na něj svůj dům a ještě mu k sexuálnímu uspokojení nabídne svou ženu a děti.

Pro Američany jsou vysoké ceny ropy prostě výhodné a válka na Ukrajině jakbysmet. Vydělávají na tom totiž dvakrát.

Po druhé při dodávkách zbraní ukrajinským hrdinům. Ne že by jim je prodávali, i když dá se s velkou pravděpodobností předpokládat, že je budou chtít později v nějaké formě zaplatit (ať již službami-lokajstvím nebo penězi-surovinami)...

A jak známo mnoho amerických kongresmanů, popřípadě bývalých, současných či budoucích členů vlády jsou i akcionáři amerických zbrojařsko-průmyslových komplexů, což je ďábelská kombinace. V případě, že jejich zbrojařské koncerny neprodávají-nevydělávají, prostě vždy nějakou válku někde zahájí nebo vyprovokují...

Jinými slovy pokrytecký Západ v podstatě i udržováním vysokých cen ropy podporuje ruskou válku na Ukrajině.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře