Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Proč o pronájmu Gripenů rozhoduje pro korupci vyšetřovaný ministr Vondra?

  • vondra-alexandr-2
Vládní kabinet Petra Nečase má dnes, ve středu 25.7. 2012, opět jednat o tom, zda budou i po roce 2015 české nebe hlídat švédské stíhačky Saab, s typovým označením Jas39 - Gripen.

 

Vláda na začátku roku dala současnému ministru obrany, kuriózně vlastnícímu kvůli vyhnutí se povinné základní vojenské službě "modrou knížku" a po sametové revoluci "nezištně sloužícímu lidu" v nejvyšších státních funkcích za stranu ODS - RNDr. Alexandru Vondrovi /1961/, mandát sjednat se švédským ministerstvem obrany pokračování jejich pronájmu.

Pokud by ale ministr Vondra nevyjednal přijatelné podmínky, vypíše české ministerstvo obrany výběrové řízení, kterého se budou moci účastnit i ostatní výrobci, či dodavatelé bojových stíhacích letounů.

Gripen v barvách ČSA

Ve hře není pouze cena pronájmu – desetiletý pronájem do roku 2015 stojí 20 miliard korun – ale i další výhody pro českou stranu. V jednání je i to, zda švédská vláda odkoupí či pronajme české nepotřebné cvičné letouny L-159.

Ministr obrany Alexandr Vondra, proslulý za svého velvyslaneckého působení také v USA nevalnou osobní věrohodností, na kterou varovnou křivkou jeho úst upozornil politikovo okolí již při jeho příchodu na svět moudrý Stvořitel, k problematice prodloužení pronájmu stíhaček Gripen pravil - "Nepovažuji dosavadní výsledek jednání za natolik uspokojivý, abych mohl vládě s čistým svědomím doporučit poslední nabídku švédské strany". Lze tedy předpokládat, že Vondra nabídku na pokračování pronájmu posléze označí za příliš  drahou a vládě její schválení nedoporučí.

Dá se očekávat, že poté Nečasova vláda bude zvažovat několik možností. Může dál pokračovat v jednání se Švédy a zkoušet vyjednat nižší cenu než současné zhruba dvě miliardy za rok. Nebo může připravit výběrové řízení na nové letouny, avšak již v časové tísni, protože pronájem švédských stíhaček končí na přelomu 2014 a 2015.

Variantou, o které se zatím vládní politici zdráhají mluvit, je, že by Česko na nadzvukové letectvo rezignovalo a platilo by za střežení vzdušného prostoru spojencům v NATO. To by se ale nelíbilo novému náčelníkovi generálního štábu Petru Pavlovi, který počátkem července v rozhovoru pro tisk uvedl - "Ochrana vzdušného prostoru je podle mne stejným znakem suverenity státu jako samotná existence ozbrojených sil a stát, který není schopný hájit svůj vzdušný prostor, svou suverenitu dává všanc".

Pro prodloužení pronájmu Gripenů jsou však vojáci i někteří politici. Podle českých generálů s nimi nejsou problémy a piloti i technici si na ně již zvykli.

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga jsou Gripeny rozumnější variantou než vypisovat výběrové řízení na jiné stíhačky. "Udržet si Gripeny je v našem zájmu, protože vojáci jsou na ně vycvičeni a vše k tomu máme. Bylo by přece hrozné přesedlat na jinou stíhačku. To by se strašně prodražilo,“ sdělil k problematice doyen Nečasovy vlády.

Také opozice souhlasí s možností prodloužit pronájem Gripenů. Podle místopředsedy zahraničního výboru Sněmovny Jana Hamáčka /ČSSD/ ještě nepřišla doba na společnou protivzdušnou obranu EU. "Schopnost mít nadzvukové letectvo je součást suverenity státu, a kdyby se Česká republika rozhodla jej zbavit, tak to je nezvratný krok. Myslím, že bychom měli stíhačky pět až deset let udržet a využít té doby k diskusi o mezinárodním zajištění obrany", uvedl Hamáček.

Zatím se ve vládě ani v médiích nepřetřásá varianta o které však "štěbetají vrabci na střeše" nejen baráku na dejvickém "Kulaťáku", ve kterém má ministr obrany svou kancelář. Jde o variantu "výhodného nákupu" vysloužilých amerických stíhaček F-16, vyřazených z US Air Force, pro opotřebení a technickou zastaralost. "Zlé jazyky" tvrdí, že náš vážený exvelvyslanec v USA, kromě křivých úst již také proslulý jako úspěšný politik vykazující osobní "finanční šikovnost", má z vlivných kruhů blízkých ministerstvu obrany USA přislíbenu "příjemnou finanční pozornost", pokud prosadí variantu nákupu olétaných F-16.

Není vhodné zabývat se zmíněnými spekulacemi o údajných utajených jednáních ministra Vondry se zbrojařskými obchodníky USA, ani "ryzostí" jeho charakteru, "prověřeného" při společném konzumování nadměrného množství alkoholu za časů disentu s důvěrnými přáteli, v čele se samotným zesnulým exprezidentem Václavem Havlem.

Z hlediska daňových poplatníků je však skutečně zarážející, že nikomu, nejen z Nečasovy vlády ale ani z opozice patrně nevadí a ani nepřipadá neseriózní, že o pronájmu vojenských stíhaček za desítky miliard je pověřen rozhodovat právě nedůvěryhodný senátor a místopředseda ODS, který je v současnosti vyšetřován orgány činnými v trestním řízení kvůli předražené obchodní zakázce, z roku 2008.

Dodávka audiovizuální techniky od firmy ProMoPro pro jednací sál v Bruselu byla dle odborníků předražena o cca 400 milionů korun. Za její sjednání zodpovídal a v pracovní kompetenci ji schválil Alexandr Vondra, zastávající tehdy funkci místopředsedy vlády pro evropské záležitosti ve vládě Mirka Topolánka.

Je nepochybné, že Nečasova vláda tzv. "rozpočtové zodpovědnosti", nemá se skutečnou finanční zodpovědností vůbec nic společného, stejně jako s proklamovaným údajným "bojem s korupcí". Prokazatelně kontraproduktivní "odborníci" zodpovědní za nákupy pro stát, kterými se v minulosti opakovaně ukázali být současný ministr obrany Vondra a ministr rezortu financí Kalousek, by v soukromém sektoru od majitele nedostali důvěru ani k nákupům zboží pro novinový stánek.

Údajnou "rozpočtovou zodpovědností" se současná vláda klamně prezentuje podváděným občanům. Za peníze daňových poplatníků však Nečas a spol. ve skutečnosti lidu této země opět arogantně vládnou ve stylu morálky Gustáva Husáka - rozuměj lživě a proti nesouhlasu většiny občanů.

Proti Nečasově vládě, dle odborných průzkumů, je údajně již cca 85% obyvatel. Co má současný způsob vládnutí v České republice společného se skutečnou parlamentní demokracií známou z civilizovaných států?

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře