Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Hrdé mlčení: Velvyslanci USA a EU odmítli v Kremlu komunikovat s médii

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu bez obalu sdělil novým velvyslancům USA a EU, že jejich země jsou zodpovědné za prudké zhoršení vztahů.

Velvyslanci byli mezi 17, kteří formálně předali své diplomatické pověřovací listiny Putinovi na televizní ceremonii v Kremlu.

Prezident Ruské federace na adresu velvyslankyně Spojených států amerických poznamenal, že vztahy mezi Kremlem a Bílým domem prožívají hlubokou krizi.

  • hrde-mlceni-velvyslanci-usa-a-eu-odmitli-v-kremlu-komunikovat-s-medii

Hlavním důvodem, upozornil Putin, je nedostatek porozumění a různé přístupy k utváření světového řádu. Byl to Bílý dům, připomněla hlava státu, kdo použil scénáře k vytvoření státního převratu ve třetích zemích ve svůj vlastní prospěch. Jedním z příkladů je to, co se dnes děje na Ukrajině, poukázal ruský vůdce na adresu americké velvyslankyně Lynn Tracyové.

Putin nové americké velvyslankyni Lynne Tracyové řekl, že americká podpora převratu na Ukrajině v roce 2014 vedla k současné situaci, kdy Rusko a Ukrajina jsou v konfliktu.

Řekl, že vztahy jsou v “hluboké krizi”, která “je založena na zásadně odlišných přístupech k utváření současného světového řádu”.

Prezident když oslovil novou velvyslankyni Spojených států Lynn Tracyovou poznamenal, že Washington „vyprovokoval současný ukrajinský konflikt“ podporou „barevných revolucí“ a státního převratu v Kyjevě v roce 2014.

„Vážená paní velvyslankyně, vím, že možná nebudete souhlasit, ale nemohu než říci, že Spojené státy používají… takových nástrojů, jako je podpora takzvaných ‚barevných revolucí‘, podpora v tomto ohledu převratu v Kyjevě v roce 2014 nakonec vedla k dnešní ukrajinské krizi,“ řekl Putin.

Putin zaujal podobný postoj v rozhovoru s velvyslancem EU v Rusku Rolandem Galharagem. Řekl evropskému diplomatovi, že to byla Evropská unie, kdo zahájil geopolitickou konfrontaci s Ruskem. 

Putin také vyzval Dánsko, aby podpořilo ruský návrh na zřízení nezávislé mezinárodní komise pro vyšetřování výbuchů, které loni v září zničily podmořské plynovody Nord Stream přivádějící plyn z Ruska do Německa.

Ve svém úvodním projevu Putin řekl, že Rusko je otevřené konstruktivnímu partnerství s každou zemí a nebude se izolovat, navzdory složité situaci ve světě. 

Hrdé ticho: Velvyslanci USA a EU odmítli v Kremlu komunikovat s médii

V Moskvě se dnes hovořilo o budování diplomatických vztahů. Vladimir Putin prohlásil, že mezi Ruskem a Západem je nyní hluboká krize. Vladimir Putin vyjádřil své upřímné hodnocení situace při přebírání pověřovacích listin nových zahraničních velvyslanců v Moskvě. 

Zvláštní zájem vzbudil výraz tváře jednoho (nebo spíše jedné z nich) Američanky Lynn Tracyové. 

A otázku publicisty listu Izvestija Nikolaje Ivanova zřejmě brala skoro jako pokus o verbování.

V sále sv. Jiří je 17 velvyslanců. Udělali skupinky: u tohoto stolu jsou Asie a Afrika a zde jsou nepřátelské země, Spojené státy americké, Evropská unie, Dánsko, Norsko, severní Makedonie,” poznamenává Ivanov.

Všechny novináře nejvíce zajímala americká velvyslankyně Liz Tracyová. Hodně se usmívala. A hodně odmítala. Vystudovaný sovětolog. Během perestrojky pracovala v Moskvě. 

V naději, že poskytne rozhovor, reportér jí položil neškodnou otázkou:

– Kde jste se učila rusky?

– Dnes nekomentuji.

Neméně „výmluvní“ byli i její sousedé v nepřátelském bloku.

„Právě jsem vám řekl, že teď není čas vám poskytovat rozhovor,“ říká velvyslanec EU.

A jsou takoví ve všem. 

Prezident Vladimir Putin na ceremoniálu konkrétně upozornil na degradaci vztahů se Spojenými státy.

“Vážená paní velvyslankyně, nechci rušit vlídnou atmosféru předávání listin, vím, že s mým názorem možná nebudete souhlasit. Ale nemohu však než dnes říci, tím že Spojené státy americké ve své zahraniční politice používají… takových nástrojů, jako je podpora takzvaných ‚barevných revolucí‘, podpora v tomto ohledu státních převratů v Kyjevě v roce 2014 nakonec vedla k dnešní ukrajinské krizi. Vždy jsme ale prosazovali budování rusko-amerických vztahů výhradně na principech rovnosti, respektování suverenity a zájmů toho druhého a nevměšování se do vnitřních záležitostí,“ řekl Putin.

Stejné platilo pro Evropskou unii.

“Představitel delegace Evropské unie, který je zde, má pravděpodobně shodný názor, že vztahy mezi tímto sdružením a Ruskem se k naší velké lítosti velmi zhoršily. Důvod vidím v tom, že EU nechala stranou své původní poslání, funkci rozvoje ekonomické spolupráce, integraci na evropském kontinentu, a zahájila geopolitickou konfrontaci s Ruskem,“ řekl Putin.

Ale těch, kteří hledají jiné cesty než cestu nikam, je mnohem víc.

“Máme zájem na dalším zvyšování obchodu, na realizaci společných projektů v energetice, farmacii a zemědělství. Dnes má mimochodem vážený velvyslanec Mexika narozeniny, srdečně mu blahopřeji,” poznamenal ruský prezident .

Mexický velvyslanec přiznal, že to nečekal.

Afrika s Ruskem na dlouhou dobu. Zimbabwskému velvyslanci v Kremlu byla dokonce přinesena židle. Všichni afričtí diplomaté mluví výborně rusky. Ale jenom velvyslanec Rovníkové Guineje je v ruštině tak dobrý, že dokonce odmítl překlad.

“Aby byl člověk svobodný, musí mít vzdělání. V naší zemi nebyli vůbec žádní specialisté a díky SSSR a Rusku ve většině afrických zemí, jako je moje země, mluví rusky 75 % odborníků,” říká velvyslanec.

Mimochodem, mnoho afrických a asijských diplomatů na ceremoniálu bylo v národních krojích.

Národní zájmy partnerů v Moskvě vždy berou v úvahu. Ale ani Rusko nezapomíná na své zásady.

“Rusko je otevřené konstruktivnímu partnerství se všemi zeměmi bez výjimky. Nehodláme se od nikoho izolovat, vůči nikomu nemáme zaujaté a tím méně nepřátelské úmysly, očekáváme, že partneři budou dodržovat principy rovnosti a a vzájemného zohledňování zájmů,“ řekl Putin.

Zdroj: https://www.pokec24.cz/politika/hrde-ticho-velvyslanci-usa-a-eu-odmitli-v-kremlu-komunikovat-s-medii/
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře