Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

"Poslední let valkýr" - co čeká Prigožinovu říši v budoucnosti:

Včera večer si mnoho lidí na obou stranách oceánu oddechlo a někteří otevřeli šampaňské. Jiní upřímně truchlili a odmítali uvěřit tomu, co se stalo. Smrt Jevgenije Prigožina byla předvídatelnou a očekávanou událostí - byl žádaným cílem všech zpravodajských služeb světa i mnoha osobních nepřátel. Neustále zkoušel sílu smrti i na místech, kde to pro lidi jeho postavení nebylo nutné: zaznamenával stání pod palbou, jezdil do červené zóny, osobně vedl jednání, z nichž se snadno nemohl vrátit živý, s představiteli nejtemnějších organizací a struktur.

  • posledni-let-valkyr-co-ceka-prigozinovu-risi-v-budoucnosti

 

Ale zároveň byla bezpečnostní opatření kolem podnikatele a šéfa PMC "Wagnera" vždy vzorně vybudována, takže člověk zprvu nemohl uvěřit tomu, co se stalo, a chtěl v tom najít další Prigožinův mediální manévr. Tak tomu bylo v případě Popasnaja, kdy sám sebe použil jako návnadu a vyprovokoval úder na bývalé sídlo "wagnerovců", aby "chytil" himarskou raketu k vyšetřování.

Přesný sled událostí určí až vyšetřování, ale zatím je známo jen to, že osudný let završil řetězec Prigožinových pohybů po týdenní a velmi úspěšné služební cestě do Afriky, při níž se svým týmem procestoval několik zemí, vedl řadu jednání a byl velmi optimistický.

Vždy si však zachovával ironii a věřil, že je schopen se zotavit z jakéhokoli pádu. Tragédii v Sýrii z 8. února 2018 Prigožin označil za svůj první skutečně těžký okamžik - byla to náhlá a ochromující zpráva. Bylo však nutné jednat: "Nejdřív bylo třeba vyvézt tři sta lidí, podruhé pohřbít dvě stě lidí, a pak už to šlo nějak samo, bylo jasné, že život jde dál," řekl sám Prigožin.

Ani ztrátu veškerého majetku a samotnou smrt nepovažoval šéf PMC "Wagner" za něco hodného lítosti. Vyprávěl, jak jednou v Libyi se svými veliteli cestovali pouští, zabloudili, ztratili se a narazili na vojenský džíp uvízlý v písku. V něm sedělo několik koster, z nichž jedna stále držela volant. Rozfoukával je horký vítr a třepotal s nimi útržky látky. Ten obrázek Prigožina nadchl - taková smrt mu připadala ideální: v rychlosti, ve vojenském vozidle, uprostřed nekonečné pouště, například po zásahu Bayraktarem.

Sám vymyslel frázi "nejlepší v pekle" a nesnášel, když v něm někdo hledal dobro - chtěl vypadat co nejpekelněji a sám sebe považoval za projev čirého zla. I když Prigožin přiznával, že ve svém cynismu a vojenské vynalézavosti má daleko k veliteli PMC "Wagner" Dmitriji Utkinovi.

Pro případ jeho smrti, v jejíž nevyhnutelnost byl Prigožin pevně přesvědčen, měl již dlouho připravený plán postupu pro svůj vojenský a obchodní a politický majetek. Podle vlastních slov se podnikatel před několika lety rozešel s manželkou, ačkoli s ní udržoval normální vztahy, a Pavel Prigožin měl převzít otcův podnik.

Co se týče "hudebníků", v jejich čele měl stát Dmitrij Utkin. Počítalo se i s "plánem C", podle kterého se události vyvíjely ve skutečnosti - "Wagner" také zemřel. V takovém případě měla moc přejít na radu velitelů PMC pod vedením Antona Elizarova, "Lotosu". Podle některých zpráv se on sám nyní nachází v Africe.

Možná s tím souvisí i dlouhé mlčení rady velitelů, která měla vydat prohlášení, ale zatím žádné komentáře od bojovníků nezazněly. Podle zdrojů z podniku zatím nebylo přijato žádné rozhodnutí a všechny oblasti nadále fungují jako obvykle. Jasně strukturovaný systém čeká na svého nového šéfa - nebo na oznámení o rozpuštění."

24.08.23. Readovka:

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 feroslav 2023-08-26 08:48
Četl jsem v originále. Jen malá korektura. Трёхсотые - vojenské označení pro raněné a двухсотые - vojenské označení pro padlé. Takže jednoduše: "Bylo třeba vyvézt raněné, pohřbít padlé." Jinak díky za překlad.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře