Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rusko předstihlo Saúdskou Arábii na pozici největšího dodavatele ropy do Číny, a to není vše.

- Čínský dovoz ruské ropy se v květnu zvýšil o 55%, protože největší světový dovozce ropy využil velkých slev.- Rusko nyní předstihlo Saúdskou Arábii jako hlavní dodavatel ropy do Číny.

Podle údajů čínské Generální celní správy, které citovala agentura Reuters, se minulý měsíc do čínských rafinerií dostal rekordní objem levné ruské ropy, která se prodává s výraznými slevami oproti ropě z jiných zemí.

Čína v květnu dovezla 1,98 milionu barelů ruské ropy denně, což je o 55 % více než v květnu loňského roku a více než 1,59 milionu barelů ruské ropy denně dovezené v dubnu 2022, ukázaly údaje.

  • rusko-predstihlo-saudskou-arabii-na-pozici-nejvetsiho-dodavatele-ropy-do-ciny-a-to-neni-vse

Vysoké nákupy ruské ropy převýšily dodávky ze Saúdské Arábie, která je partnerem Ruska v rámci dohody OPEC+. Díky zvýšeným dodávkám levné ropy do Číny se Rusko podle odhadů agentury Reuters poprvé po 19 měsících stalo hlavním dodavatelem pro největšího světového dovozce ropy.

Rusko stále více prodává svou ropu Číně a Indii poté, co se západní odběratelé vyhýbají ruské ropě, a EU - největší odběratel ruské ropy před válkou na Ukrajině - se chystá do konce roku zavést postupné embargo na dovoz ropy z Ruska po moři.

Odhaduje se, že Rusko v květnu předstihlo Saúdskou Arábii a stalo se druhým největším dodavatelem ropy do Indie. Průměrný denní vývoz ropy z Ruska do Indie činil minulý měsíc 819 000 barelů ve srovnání s 277 000 barely denně v dubnu. Polovina ruské ropy směřuje na východ do Asie. Pro srovnání, na začátku letošního roku bylo do Evropy vyvezeno 75 procent ruské ropy, uvedl minulý týden Alexander Djukov, generální ředitel společnosti Gazprom Neft.

A to není všechno: Čínský dovoz LNG z USA se zhroutil, Čína ho nechce

- Čínský dovoz LNG z USA klesl od února do dubna o 95 %.
- Většina spotových nákladů LNG z USA směřovala na začátku roku 2022 do Evropy.

Vzhledem k tomu, že evropští odběratelé LNG odebírají LNG ze Spojených států a snaží se nahradit dodávky z ruských plynovodů, stala se Amerika hlavním dodavatelem do Evropy a její prodej do Číny se letos snížil na několik málo objemů, které zatím letos dodala. Čínský dovoz LNG z USA se od února do dubna snížil o 95 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. Podle čínských celních údajů, které citoval deník The Wall Street Journal, se čínský dovoz LNG z Ruska zvýšil o 50 %.

Evropská unie prohrává boj o ceny

Jedná se o významný negativní posun v dodávkách LNG z USA do Číny. Spojené státy byly v loňském roce největším dodavatelem spotových objemů LNG do Číny, uvedla minulý měsíc EIA. V letošním roce Spojené státy poslaly do Číny jen občasné náklady LNG, ale většina vývozu směřovala do Evropy, která za spotové dodávky LNG platí více (!). Podle údajů amerického ministerstva energetiky z minulého týdne se jen v dubnu 2022 podílelo pět evropských zemí - Francie, Španělsko, Velká Británie, Nizozemsko a Polsko - na celkovém vývozu LNG z USA 54,1 %.

Evropská unie a Spojené království zaznamenaly v dubnu rekordně vysoký objem dovozu LNG, protože vyšší spotové ceny v Evropě ve srovnání s Asií přilákaly dodavatele s flexibilitou destinací k přepravě LNG do Evropy. Tito dodavatelé pocházeli převážně ze Spojených států, uvedla EIA na začátku tohoto měsíce.

Ruská invaze na Ukrajinu a odhodlání Evropy vymanit se z ruské energetické závislosti mění globální toky energie, a to nejen ropy, ale i plynu. Evropa určuje ceny spotových dodávek z Asie a obrací se na LNG, většinou z Ameriky, aby snížila svou stále velkou závislost na ruském plynu. Čína zároveň nakupuje více zkapalněného zemního plynu z Ruska, čehož se Západ nechce dotknout. Vysoké spotové ceny LNG a nevýrazná poptávka v důsledku nulové blokády COVID v Číně letos výrazně snížily zájem Číny o americký LNG.

Světové toky obchodu s energiemi se však mění, a to navždy. Evropa se k ruské energii nevrátí a je na nezvratné cestě ke snížení závislosti na ruské ropě a plynu, spíše na ropě než na plynu. A to i za cenu, že Evropané zaplatí podstatně více než z Ruska.

Rusko, které je na Západě zakázáno, sankcionováno a vyhýbá se mu, se nyní snaží prodávat svou energii na Východě. Je zřejmé, že se to daří. Rusko již posílá zemní plyn do Číny prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře, který byl uveden do provozu koncem roku 2019. Existují plány na výstavbu dalšího velkého plynovodu, který by dodával plyn z Ruska do Číny.

Zdroj: http://voltaire.netkosice.sk/index2.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 ing.Horák 2022-07-05 23:05
Takovýto vývoj se po sankcích USA a Evropské unie dal čekat. A nedají si pokoj, hlavní cíl pořád mají porazit Rusko a rozdělit si ho a přivlastnit si jeho nerostné bohatství.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře