Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rusové mění „hloupou zbraň“ na „chytrou“ a vyvolávají následnou paniku

Jak již bylo oznámeno před několika dny, ruské vojenské továrny začaly vyrábět FAB-3000 – třítunové, vysoce výbušné, letecké bomby s 1400 kg hlavicí.

Co bude tento vývoj znamenat pro pokračující válku na Ukrajině?

Série munice FAB (FAB je ruská zkratka pro 'High-Explosive Aviation Bomb') byla v posledních měsících široce diskutována pro její využití k ničení ukrajinských bunkrů!

  • rusove-meni-hloupou-zbran-na-chytrou-a-vyvolavaji-naslednou-paniku
Ruští inženýři se nyní zabývají přeměnou  „hloupých bomb“ na inteligentní munici. To se již podařilo díky využití UMPK neboli „Unified Planning and Correction Unit“, univerzálního doplňku pro bomby FAB, který z nich činí imobilizéry, vybavené křídly a kormidly, lasery a zároveň satelitně naváděnou zbraň. Princip konceptu UMPK je podobný jako u US Joint Direct Attack Munition nebo modernizačních sad JDAM, určených pro tzv. „hloupou munici“.

Co je FAB-3000?

FAB-3000 byl vyvinut v bývalém SSSR, a to ve druhé polovině 20. století. Jedná se o 3 067 kg bombu s 1 400 kg výbušnin, která byla navržena jako víceúčelová munice, jíž lze použít k úderům proti opevněným, průmyslovým objektům, skrytým v podzemí, nejrůznějším stavbám a přehradám. Bomba může dosáhnout rychlosti letu až 1200 km/h a její odhadovaný dolet činí 60-70 km.

Ničivý průměr zásahu touto zbraní činí až 39 metrů a její původní varianta byla navržena tak, aby jejím nosičem se stal nadzvukový, strategický, námořní, úderný bombardér Tupolev Tu-22M3.

„Charakteristiky těchto bomb jsou jednoduché a vyjadřuje je již samotný název těchto zbraní. Jde o vysoce výbušné, letecké bomby, obsahující 1,5 tuny TNT,“ řekl Sputniku veterán sovětské a ruské armády a vojenský novinář Viktor Litovkin.

"Tyto zbraně mají obrovský, ničivý účinek." Mohou zasáhnout mohutně opevněné body a dungeony (pozn.CFP - kobky), stejně tak, jako i velitelská stanoviště. Mohou proniknout do jádra svých cílů, zde explodovat a zničit vše, včetně nejrůznějších, podzemních skladišť. Samozřejmě mohou zasáhnout a zlikvidovat i nepřátelský personál a vojenskou techniku. Jsou to velmi silné bomby a způsobují masivní ničení,“ řekl Litovkin.

Těmito zbraněmi mohou být, dle slov tohoto bývalého důstojníka,  zaměřeny v podstatě „jakékoli chráněné objekty, včetně celých továren nebo jednotlivých dílen, které vyrábějí nebo opravují vojenskou techniku. Poškodit mohou i teplárny a elektrárny, rovněž také mosty."

Zmodernizovaný sadou UMPK se FAB-3000 stává smrtící, "chytrou", dálkovou zbraní, sdělil Litovkin s tím, že jeho integrované, naváděcí systémy mohou zvýšit svou přesnost, zatímco přidání kluzáků mu umožňuje letět  do vzdálenosti 60-70 km ke svému cíli.
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře