Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

...a Bohové dál létají nad Altiplanem

  • prezident-brazilie
Lula da Silva opět vyměnil svůj Palacio do Planalto za drak vládního speciálu.

Charakteristikou prezidentů dneška je, že se vznášejí nad našimi hlavami v dobře chráněných speciálech, a jen tu a tam sestoupí, jako Erichem von Dänikenem popisovaní nebeští bohové, mezi prostý lid (tedy, dříve nobilitu, dnes zbohatlíky). Jasno bude, až archeologové na bolivijském Altiplanu objeví dešifrovatelné lingvistické ztvárnění, když už těch obrazů astronautů jsou tam mraky. Protože ty slety (tam zobrazené) o ničem jiném, než o podivné „vrcholné" schůzce tu a tam pořádané, nevypovídají. Zvyk bohů se tedy uchoval, a přenesl, jak jsme toho svědky, až do dnešních dnů.

Lula da Silva, který je naším oblíbencem, protože brazilským tátou Šmoulou, nebo tátou pracujících, (výběr nechávám na vás), v Moskvě přistál ve čtvrtek v 16:30. Po odpočinku zahájí 14. května oficiální část programu. Ráno položí květiny k hrobům rudoarmějců při příležitosti vítězství spojenců a Rusů nad fašismem v roce 1945, zúčastní se rusko-brazilského podnikatelského fóra, poobědvá s prezidentem RF Medveděvem, podepíše stohy smluv a v odpolední odpočinkové diskuzi s Vladimírem Putinem probere okrajová témata, jakými jsou BRIC, potravinový vývoz Mercosuru do RF (co když ti Francouzi budou muset cuknout...) i účast Brazílie na tvorbě a využívání ruské satelitní navigace v podmínkách jižní polokoule. Ještě večer pokračuje státník do Dauhá v Kataru, kde se setká s Hamídem bin Chalífou as-Sáním, absolvuje podnikatelský seminář, podpisy dohod, a jeho vládní speciál „zamává křídly" směr Teherán. Znajíc Iberoameričany, nečekám, že Lula je jediný, kdo letos do Madridu letí přes Teherán. Tam se brazilský prezident setká s Alím Chameneím (Írán je teokratický stát) a Mahmúdem Ahmadínežádem. Jak a zda budou společně „rozbíjet atom" se neví, jisto je, že brazilský prezident přijede Íránce podpořit, protože, jak řekl Lulův mluvčí Marcelo Baumbach, Programa Nuclear Brasileiro nebude ze strany USA bojkotována. V Íránu prezident Brazílie také otevře seminář o biopalivech pro íránské podnikatele (bez komentáře).

Po Íránu následuje cesta do Madridu 17.5., kterou Lula, co historicky poddaný brazilského císaře vyhnaného z Portugalska nebere - na rozdíl od ostatních latinos - vůbec srdečně. Summit, který začne 18.května (přes neformální jednání už onoho 17.5.) má vyřešit vztah Mercosuru a EU v otázce potravin, krize, pomoci Haiti. Účastní se všechny iberoamerické země (jde o 6. setkání EU-Latinská Amerika a Karibik), a Zapaterově vládě, předsedající EU, na úspěchu dosti záleží. Proto také Španělé nechtěli připustit absenci honduraského prezidenta Porfírio Lobo Sosy, jehož uznává 52 zemí, ale právě hostitel Manuela Zelayi nikoli. Sosa má být někde mimo, a konferenci má sledovat poněkud z povzdálí. Lépe už by stav účasten-neúčasten nevymyslel ani Miguel de Cervantes Saavedra. Lula s tím nebude spokojený (ví to), a tak 18.5. cestuje do Lisabonu na schůzku zástupců lusofonních zemí, a pak teprve domů.

Brazilský prezident nebude ve své vlasti osm dní, a protože jde o zemi s prezidentským systémem, zdá se mi jeho nepřítomnost dlouhá. Brazilcům bude jen mávat na obrazovkách plazmových TV, a tak bych zvážila, zda virtualita prezidenta není už tak hraniční, že je vlastně možné ustanovit vládcem země třeba tamagučiho. Máte k němu blízko, vidíte co potřebuje, krmíte ho, ale odpadnou vám náklady spojené s klasickým prezidentem a hlavně, jeho nenasytným aparátem. I když, nevím co by k tomu říkaly ony figurky z Altiplana, i dnes nad námi létající „bohové" lidští. Pokud ty figurky místo pouhé symboliky vládců - nebyly nakonec - vládci samými.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře