Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Když se dolar zhroutí...

Globální měnová reforma nemusí být vzdálena desetiletí, či řadu let. Nemusí jít přímo o totální okamžitý kolaps.

Co jsou vlastně současné peníze? Nejsou to pouze papírové bankovky v peněžence. V každé ekonomické příručce se píše, že peníze jsou prostředkem směny, umožňují oceňování statků a slouží jako uchovávatel hodnot. S posledním tvrzením se dá zásadně nesouhlasit.
Dnešní ničím nekryté peníze funkci uchovávatele hodnot plní velmi špatně, respektive ji neplní vůbec.

  • kdyz-se-dolar-zhrouti

Noční můrou pro každého člověka, který má byť i skromné úspory, je hyperinflace. Hyperinflace je většinou důsledkem nezřízené fiskální politiky státu, respektive nadměrného zadlužování státu. Stát, aby dostál svým závazkům, dlužné peníze zjednodušeně řečeno vytiskne. K tomuto neradostnému finále směřují například USA, kde dochází k monetizaci státního dluhu. Americký FED (tj. centrální banka) nakupuje dluhopisy vydané Treasury secretary (tj. ministerstvem financí).

U laické veřejnosti je rozšířená mylná domněnka, že hyperinflace je něco, čím se pouze straší v médiích a co se objevuje jen velmi zřídka. Opak je bohužel pravdou. Poslední fází hyperinflace je vymazání zbytků úspor občanů, formálně provedené „měnovou reformou“. Zeptejte se někoho staršího ve svém okolí, kolik zažil měnových reforem a co si koupil třeba za 100 korun před padesáti lety. Při některých vyprávění pamětníků Vám možná nebude příliš do smíchu... 

Ovšem i obyčejná (a všudypřítomná) inflace naprosto degraduje funkci peněz jako uchovávatele hodnot. Jistě - nepostřehnete to za rok. Za delší časové období už ano. Přitom taková „plíživá inflace“ má dopad na každého z nás. Téměř všichni si přece spoříme na důchod - ať už formou státního sociálního pojištění nebo prostřednictvím dobrovolných penzijních fondů.

Lidé si bohužel neuvědomují, že reálná hodnota peněz, které budou mít naspořené, bude za pár desítek let zlomkem dnešní hodnoty. Neodpustím si zmínit známý příklad z USA: 
$1 v roce 2008 = $0.02 v roce 1908 - neboli peníze v USA ztratily 98% své hodnoty za sto let. Drtivá část tohoto procesu přitom proběhla během posledních čtyřiceti let, kdy USA opustily zlatý standard.

Prvotní příčinou tohoto jevu je samotná podstata peněz. V současné době všude na světě používáme tzv. „fiat money“ - tedy ničím nekryté peníze. To znamená, že peníze nejsou kryty žádnou fyzickou komoditou nebo statkem. I americký dolar, světová rezervní měna, která by měla být stabilní, v roce 2008 procházela výkyvy v řádu desítek procent. Není se čemu divit - dnes oficiální krytí dolaru není "backed by gold" (tedy kryt zlatem), nýbrž "backed by the full faith and credit of the US government" (čili kryt plnou důvěrou v americkou vládu a její platbyschopnost). Dolar je tedy kryt pouze důvěrou ve stát, který má stále se zvyšující rozpočtové schodky. Důvěrou ve stát, jehož zadluženost veřejných rozpočtů je více než 16 bilionů dolarů. Tento systém nekryté měny zatím funguje po celém světě. "Pevnost" měny se liší pouze podle toho, jak moc je který stát zadlužen.

Velmi překvapující je skutečnost, že lidé považují tento systém za normální. Lidé se domnívají, že ekonomiky takto fungují odjakživa. Opak je pravdou. Systém nekryté měny funguje relativně velmi krátce - od roku 1971, kdy americký prezident Nixon zrušil vázanost dolaru na zlato (tzv. gold standard). Jelikož většina světových měn v té době byla fixována vůči dolaru, přišly o tuto "provázanost se zlatem" i ony. Důvod byl velice prostý. Zlatý standard totiž prakticky neumožňoval státům utrácet více, než si ve skutečnosti mohly dovolit. Proto probíhalo v historii občasné krátkodobé odtržení od zlatého standardu vždy během válek a politických převratů, kdy státy nebyly schopny financovat nadměrné válečné nebo správní výdaje.

Současný finanční systém není nutně něco fixního, daného. Uvědomme si, že stávající finanční systém ve světě funguje pouze pár desítek let. Množství lidí však k němu přistupuje jako k něčemu danému neměnnému, o čem se nediskutuje. V poslední době Spojené státy ztratily pozici světové jedničky v investičním bankovnictví, např. v objemu IPO (HongKong je v poslední době předčil téměř dvojnásobně). Snad je zachrání IPO Facebooku, obávám se však, že půjde o pouze jednorázový výkyv. V sektoru přímých finančních zahraničních investic se jako 3 největší centra posledních let podle statistiky Banker intelligence unit of the Financial Times rýsují Singapur, Dubaj a HongKong. Jenom samotný Singapur je větší než New York, Londýn a Frankfurt dohromady. Čína navíc dominuje investicím do rozvíjejících se ekonomik.

Spojené státy se přesto (nebo spíše právě proto, že jsou si vývoje moc dobře vědomy) snaží neustále demonstrovat svoji dominanci ve světě a využívají k tomu i finanční sektor. Bojují o udržení své největší výhody – dominance dolaru – jak se jen dá. Mezi metody tohoto boje patří i sankce proti Rusku. Problém je v tom, že se to díky použitým zbraním pravděpodobně obrátí proti nim samotným. Dnes můžeme vidět, že země skupiny BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR) zřejmě pracují na konkurenčním systému „SWIFT 2“ s jinou primární vypořádací měnou a silnou rolí zlata. Jeho uvedení do života by nemělo trvat roky, ale možná jen měsíce. To by byla zásadní změna v globálním finančním systému.

Navíc. Rusko a Čína mají zesílit spolupráci v oblasti měnových operací, aby odstranily monopol dolaru. Prohlásil to předseda Čínské banky. Podle jeho slov to odpovídá strategickým zájmům obou stran. Návrh mj. rozšiřuje objemy přímých plateb v národních měnách Číny a Ruska v obchodní, investiční a úvěrové sféře.
http://czech.ruvr.ru/news/2014_10_11/Rusko-a-Cina-budou-spolecne-celit-monopolu-dolaru-2918/

Podaří se Rusku a Číně vytlačit dolar coby světovou měnu? Co pak nastane?

Připomeňme si, že již dnes ukazatel americké chudoby, tedy počet Američanů na potravinových poukázkách, překročil hranici 70 miliónů občanů. Ano, čtete správně, 70 miliónů Američanů žije na potravinových lístcích, což odpovídá v sociálním systému České Republiky tzv. „hranici bídy“, která je neoficiálně v ČR definována jako „nepeněžní příjem“ sociálně potřebné osoby, která nesplňuje podmínky pro výplatu sociálních dávek v peněžní podobě.
V USA žije přibližně 300 miliónů obyvatel, takže 70 miliónů z nich žije na hranici bídy, tedy necelá čtvrtina obyvatel. To je stejné, jako kdyby v České republice na potravinových lístcích přežívalo 2.5 miliónů lidí.

Server moneynews.com publikoval varování čtyř respektovaných osobností světového finančnictví. Ty se shodují na tom, že Spojené státy čekají zlé časy. Podle jejich názoru nebudou trpět jen lidí s nízkými příjmy, ale krize zasáhne i nejbohatší americkou vrstvu obyvatelstva.
Respektovaný švýcarský ekonom a investor Marc Faber, americký miliardář Donald Trump, ekonomický vizionář a autor knihy předpovídající krizi americké ekonomiky Robert Wiedemer, burzovní makléř a ekonom Peter Schiff se podle serveru moneynews.com shodují na tom, že Spojené státy stojí na kraji propasti.
Jsou přesvědčeni, že nadcházející finanční krize bude ještě horší než ta, která drtí zemi od roku 2008.

Faber hovořil o další ekonomické hrozbě v posledních týdnech a měsících mnohokrát. Nyní je přesvědčen, že kolaps se blíží mílovými kroky. "Myslím, že obrovská katastrofa je opravdu blízko. Movití lidé mohou podle mého názoru v důsledku krize přijít až o polovinu svého majetku," pesimisticky předpovídá blízkou budoucnost Faber. Když byl dotazován, na kolik si je nadcházející krizí jistý, odpověděl, že "na 100 %", uvádí server. Faber poukazuje na to, že jeho černé vize budou naplněny především "kvůli nezodpovědným krokům bývalého předsedy Státních rezerv Bena Bernankeho, který prosazoval politiku bezhlavého pumpování peněz do ekonomiky". S Faberem souhlasí i Peter Schiff, který říká, že problémy v roce 2008 se nám budou jevit v porovnání s těmi nadcházejícími jako marginální záležitost. "Opravdový kolaps nás teprve čeká," dodává Schiff.

Schiff ve svých pesimistických odhadech pokračuje dál a tvrdí, že nadcházející krize se bolestně dotkne každého Američana. "Dosavadní životní standard průměrného Američana se stane minulostí: Lidé od státu nedostanou sociální dávky ani důchody. Jednoduše proto, že na to kvůli amatérským krokům současné americké vlády nebudeme mít," ostře kritizuje Obamovu administrativu Schiff.
Mezi pravidelné kritiky kroků prezidenta Obamy a jeho týmu už tradičně patří i miliardář Donald Trump, který podle serveru moneynews.com předpovídá Spojeným státům stejný ekonomický kolaps, jaký si prožily státy typu Španělska a Řecka, a kritizuje půjčky od Číny. "Když nejste bohatý, musíte si někde půjčit. My si půjčujeme od Číny," říká Trump.

"Brzy budeme mít dluh 16 bilionů dolarů a než prezident Obama skončí ve svém úřadě, bude ten dluh ještě o mnoho vyšší. A když mluvíme o dluhu nad 20 miliard, tak potom následuje logické snížení ratingu. Bez ohledu na to, jak moc se snažíte dluh snižovat," varuje Trump.

Podle moneynews.com dokládá vážnost situace vedle komentářů těchto čtyř osobností také zlověstný graf publikovaný vloni v listopadu Markem Hulbertem na serveru MarketWatch.com. Graf ukazuje korelace mezi současnou situací na burze a tou, která nakonec vedla v roce 1929 ke krachu a následné celosvětové ekonomické krizi. Tyto šokující paralely o to více potvrzují podle serveru pesimistické výhledy vizionáře Roberta Wiedemera.

Wiedemer zachází ještě dále než Faber, Schiff a Trump. "Čísla mluví jasnou řečí. Spojené státy čeká 50% nezaměstnanost, 90% pokles akcií a 100% roční inflace. Aby server moneynews.com dodal Widemerovým vizím váhu, připomíná jeho předpověď z roku 2006, kdy ve své knize Americká bublinová ekonomika tvrdil, že Spojené státy postihne krize, která za dva roky skutečně přišla.
Ve svém posledním rozhovoru Wiedemer zmínil, že pokusy o zmírnění krize ji naopak ještě zhorší. "Všechny plány Washingtonu na záchranu ekonomiky země hanebně selhaly," sděluje Wiedemer tvrdou pravdu Američanům do očí. V další pasáži rozhovoru Wiedemer lakonicky hodnotí Bernankeho politiku založenou na pumpování peněz do ekonomiky slovy "peníze z nebe jsou cestou do pekla".

Proč státy jako Rusko a Čína upouštějí od dolaru?

Čína, Rusko, Irán a další země jsou znepokojeny hegemonií USA, které přestaly mít základní ohled na zájmy jiných států. A to nemluvíme o právech vlastních odposlouchávaných občanů. 
Latinsko-americké, a především Andské země, dříve bývalé ekonomické kolonie USA, nyní jasně řekly, že nikoliv zásobování amerického trhu za hubičku, ale zájmy jejich indiánských obyvatel, záchrana přírodního bohatství a rozumná těžba surovin jsou jejich prioritou číslo jedna. 
Model americké demokracie přestal být vzorem a inspirací pro svět. Každý jasně vidí, že zničení střední třídy a ekonomické bezpráví přivedlo tuto zemi do jasného úpadku.
Většina zemí, které se živí prací, a ne zlodějnou a spekulací, už nechce skrytě podporovat vojenskou a ekonomickou mašinérii USA tím, že bude odebírat dolary, které si tato země tiskne ze vzduchu (tzv. fiat money). Proto za poslední rok tak vzrostl tlak na vytvoření nové zúčtovací měny. 

Kde se ocitla EU v tomto zápase titánů? Vybrala si prohrávají stranu, jako obvykle. Ovládají ji banky USA, a přitom má hlavní sílu ekonomiky zaměřenou na země G20, a nikoliv na průmyslově a ekonomicky skomírající USA. Jedna věc je pohled na současný objem vývozu, který jasně ukazuje převahu USA. Druhá věc je, jak bude tento koš vypadat za 10 let, až Čína a Indie budou hlavní průmyslové a později jistě i vojenské mocnosti. Rusko po vítězné "nebitvě" ve Středomoří u břehů Sýrie jasně ukázalo, že oddělení ekonomiky a financí od Wall Streetu se vyplatilo už za necelých 10 let. A přitom demokratický a ekonomický model EU představuje pro většinu těchto zemí tu největší inspiraci.

V roce 2013 oficiální tisková agentura čínské komunistické strany vyzvala k vytvoření deamerikanizovaného světa a k odstranění nadvlády dolaru. Má Čína tu moc? Myslím, že ve spojení s Ruskem a dalšími zeměmi uskupení BRICS tuto moc Čína má. Navíc se Čína poprvé v moderních dějinách stala státem, který za rok vykázal největší objem zahraničního obchodu. Překonala tak dosavadního lídra, kterým byly Spojené státy americké.

Někteří ekonomičtí analytici srovnávají dnešní dění v USA s dobou před velkým krachem na newyorské burze v roce 1929. A co nastane až se dolar zhroutí...? To vysvětluje bývalý kandidát na amerického presidenta Ron Paul v tomto videu.

Ron Paul: Keď sa dolár zrúti....

" target="_blank">www.youtube.com/watch?v=TR2Ww2cAEa4

Čerpáno:
http://proinvestory.cz/

http://dolezite.sk/PRIJDE-KRACH-A-BIDA-JAKA-JESTE-NIKDY-NEBYLA-SOKOVAL-SVET-MIL-Zwt.html#ixzz3Fr558YQD

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře