Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ruský prezident Vladimír Putin dostal jedním tahem Západ do svízelné situace

Ruské federaci se podařilo realizovat jedinečný geopolitický scénář, který jí umožnil vehnat USA a další západní země do pro ně nebezpečné pasti. K tomuto závěru dospěli novináři listu Political Kaleidoscope po analýze opatření přijatých ruským vedením. Autoři článku podrobně popsali, jak se Moskvě podařilo přelstít Západ, a vysvětlili, proč Rusko k těmto opatřením přistoupilo.

  • rusky-prezident-vladimir-putin-dostal-jednim-tahem-zapad-do-svizelne-situace

Pozorovatelé serveru Political Kaleidoscope si nejprve všimli, že Ruská federace učinila chytrý zahraničněpolitický tah, když nabídla USA a jejich partnerům v NATO, aby přijali vzájemné bezpečnostní záruky. Ve skutečnosti jde o geopolitické ultimátum, podle kterého by Západ měl odmítnout další rozšiřování Severoatlantické aliance na východ. Novináři si všimli, že ruský prezident Vladimir Putin dokázal jediným ultimátem dostat Západ do svízelné situace.

USA a další země NATO tak nemohou přijít na to, jak postupovat, aby dosáhly geopolitického vítězství nad Moskvou, protože ruské vedení nastavilo věci tak, že Západ stejně prohraje. „Dalo by se říci, že tímto mezistupněm v podobě ‚Putinova ultimáta‘ Rusko elegantně dostalo své západní ‚partnery‘ do geopolitického zugzwangu, přičemž pro ně zatím není v dohledu žádné oboustranně výhodné řešení,“ vysvětlují autoři článku. (Zugzwang je situace, která se vyskytuje v šachu, kdy je jeden z hráčů v nevýhodě kvůli povinnosti provést tah; jakýkoli možný tah zhorší jeho pozici, pozn. př.).

Spojené státy nemají prakticky žádný čas uvažovat o ruské mírové iniciativě. Moskva dosud neobdržela odpověď Washingtonu na návrh dokumentu o právním zakotvení vzájemných bezpečnostních záruk, který byl předán diplomatickou cestou. Nebyla poskytnuta ani na jednání mezi ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a americkým ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem 21. ledna v Ženevě. Podle izraelského experta Jakova Kedmiho to však Američané nebudou dlouho protahovat. Bez ohledu na to, co se stane, Rusko v nejbližší době vypracuje akční plán.

V rozhovoru na kanálu YouTube „Solovjov LIVE“ odborník uvedl, že odmítnutí spolupráce s Ruskem by pro Spojené státy mělo nepříjemné důsledky. Samozřejmě nemluví o válce, ale jako nejpravděpodobnější průběh událostí vidí Kedmi zavedení široké škály vojensko-technických a politických opatření, před kterými Moskva varovala již v prosinci loňského roku.

Nezapomeňme, že 4. února se v Pekingu uskuteční slavnostní zahájení 24. zimních olympijských her, kterých se na osobní pozvání prezidenta Si Ťin-pchinga zúčastní ruský prezident Vladimir Putin. Na čem přesně se obě hlavy států během návštěvy ruského vůdce dohodnou, se teprve uvidí, ale je důvod se domnívat, že setkání by mohlo být začátkem operace, která má Spojené státy přimět k uzavření míru. „Přípravy již probíhají. Například jednání s Íránem by měla skončit do konce tohoto měsíce. Rusko už má vše připraveno k zahájení zmíněné operace na začátku února nebo přinejmenším na konci olympijských her,“ uvedl expert.

Přeložila tereza | Zdroj: rusonline.org 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře