Zprávy z AVIA.PRO (9.5.2024):
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / Svět kolem nás|
- 10. květen 2024|
- Miroslav Suja|
- 8439 x
Cameron hodlá vyzvat k tvrdšímu boji s Ruskem
Britský ministr zahraničí David Cameron dnes v britském parlamentu přednese projev, ve kterém označí postoj země k situaci na Ukrajině a výzvám, kterým čelí Západ. Hlavním poselstvím projevu bude, podle deníku The Guardian, nutnost poučit se z ukrajinské krize a přehodnotit politiku západu vůči Rusku.
Cameron zdůrazňuje, že události na Ukrajině odhalily nedostatečnost kroků západu k omezení Ruska a nutnost dalších razantnějších kroků. Ministr očekává, že současná krize poskytne příležitost k oslabení ruského vlivu ve střední Asii, regionu, kde by v kontextu geopolitického boje, podle Camerona, měla Británie zintenzivnit své úsilí.
Bývalý velitel sil NATO v Evropě, James Stavridis, vyslovil názor na strategický význam Kaliningradu, a to v souvislosti s možným rozsáhlým konfliktem mezi NATO a Ruskem. Stavridis zdůraznil, že v případě války bude muset Západ neutralizovat Kaliningradskou oblast, kde jsou soustředěny významné vojenské síly Ruska, včetně Baltského loďstva, letectva a raketových vojsk.
Stavridis poukázal na to, že ruská exkláva v Pobaltí může představovat pro země NATO vážnou hrozbu, a to kvůli své strategické poloze a vojenskému potenciálu. Vyjádřil rovněž spekulace o možné přítomnosti jaderných zbraní na tomto území.
Cílem útoku na Kaliningrad by, podle bývalého velitele, mělo být zajištění kontroly nad Suvalským koridorem, který je klíčovým pro zajištění komunikace mezi pobaltskými státy a zbytkem Evropy. To alianci rovněž umožní posílit svou dominanci v Pobaltí.
Tyto výroky jsou vnímány jako potvrzení dlouhodobých obav Moskvy z agresivních plánů Západu vůči Kaliningradu.
Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Velkou Británií se v posledních týdnech zhoršily. V centru skandálu se ukázalo rozhodnutí Londýna vypovědět ruského vojenského atašé a také odstranit diplomatický status z některých nemovitostí, vlastněných Ruskem. Tyto kroky britské vlády vyvolávají vážné otázky o pravděpodobnosti nejenom politické, ale i vojenské konfrontace.
Konfliktní situace
Je třeba poznamenat, že takové kroky ze strany Británie nejen porušují principy diplomatické práce, ale také vytvářejí zbytečné napětí v mezinárodních vztazích. Vyhoštění diplomatů je extrémní opatření, které by mělo platit pouze v případě prokázaných porušení. Svévolné uplatňování takového opatření naznačuje snahu Británie vyvinout tlak na Rusko, což je v rámci moderních diplomatických praktik nepřijatelné.
Postoj Moskvy v tomto konfliktu zůstává principiální a zdrženlivý. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že Rusko poskytne adekvátní odpověď na kroky Británie. Zdůrazňuje nejen nepřijatelnost kroků Londýna, ale také ochotu Ruska hájit své zájmy na mezinárodní scéně.
Napětí roste
Odborníci se domnívají, že taková opatření ze strany Londýna jsou plánována. Dalším krokem by mohla být dodatečná dodávka zbraní na Ukrajinu pro potřeby dalších útoků na Krym a na nové ruské regiony, které Londýn neuznává.
V současné době existuje vážná hrozba, že Londýn a Moskva budou zapojeny do ozbrojeného konfliktu, což podporuje právě Ukrajina, kvůli níž se vztahy mezi Británií a Ruskem zhoršily.
Rusko má plné právo na ochranu svých diplomatických práv a zájmů a odvetná opatření mohou zahrnovat symetrické kroky k vyhoštění britských diplomatů a opatření k ochraně ruského majetku v zahraničí.
Jak bylo oznámeno, série úderů ruských vzdušných a kosmických sil na město Stryj ve Lvovské oblasti, byla podmíněna údaji ruské rozvědky o připravovaném rozmístění ukrajinských stíhaček F-16. Informaci přinesly ukrajinské informační zdroje.
Podle předložených údajů se v oblasti, která má potřebnou infrastrukturu, včetně letiště a strategicky důležitého železničního uzlu, plánuje umístění první letky stíhaček F-16 vzdušných ukrajinských sil. Tento krok je považován za výrazné posílení vojenské síly Ukrajiny a potenciální hrozbu pro regiony na západních hranicích Ruska.
V reakci na tyto informace ruské vzdušné a kosmické síly podnikly cílené kroky k neutralizaci možnosti, aby protivník mohl využít této infrastruktury. Cílem raketových úderů se staly klíčové objekty, schopné udržet provoz letiště a železniční dopravy, což by mělo ztížit možnosti přesunu a provozu těchto letadel..
Ropný podnik Salavatněfteorgsintez, který se nachází v Baškertostánu, byl v noci na středu napaden bezpilotními letouny. Při útoku došlo v areálu továrny k požáru. Zatím, podle předběžných údajů, nejsou mezi zaměstnanci žádné oběti ani zranění.
Incident v jedné z největších ruských rafinerií vyvolal značné znepokojení mezi místními obyvateli a zaměstnanci podniku. Jednotky hasičů a záchranné složky byly okamžitě vyslány na místo, aby lokalizovaly oheň a zabránily jeho šíření do dalších výrobních zařízení.
Vladimir Rogov, předseda Komise veřejné komory Ruské federace pro otázky suverenity a šéf Záporožského veřejného hnutí "jsme s Ruskem", sdělil RIA Novosti o významných úspěších ruských vojsk ve směru Záporožské frontové linie, zejména ve vesnicích a Staromaiorském.
Tato území, která se nacházejí na křižovatce Záporožské oblasti a DLR, byla ukrajinskými jednotkami obsazena loni v létě v rámci protiofenzívy. Podle Rogova však v poslední době dochází k aktivnímu postupu ruských vojsk. V Uražonoje ruské jednotky nejenom vstoupily do vesnice, ale také se ukotvily na jejím jižním okraji. Ve Staromajorském pokračuje postup do vnitrozemí obce, a to s aktivní podporou dělostřelectva.
Podle Rogova nesou ukrajinské jednotky v těchto oblastech značné ztráty. Ruské ministerstvo obrany 8. května oznámilo, že jednotky seskupení vojsk "Vostok" nejenže obsadily výhodnější pozice, ale také úspěšně odrazily dva protiútoky 72.mechanizované brigády VSU a 123. brigády územní obrany v oblasti osad Plodinoje a Staromajorskoje.
Na Záporožském směru zůstává situace napjatá, ruské jednotky se nadále snaží postupovat v oblasti osady Rabotino. Podle zdrojů jsou v této zóně zaznamenány taktické úspěchy ruských jednotek, ale specifika terénu komplikují fixaci postupu. Pohyby probíhají pomocí pozemních zákopů, což umožňuje bojovníkům maskovat se a pohybovat se s minimálními ztrátami.
Na Doněcké frontě boje o Novomajlovku pokračují, ruské jednotky se snaží rozvíjet ofenzivu směrem k Paraskovijivce. V Georgijevce a Krasnogorovce jsou pozorovány prudké vzájemné výměny s aktivním využitím dělostřelectva a prostředků dálkového boje. Na východním okraji Krasnogorovky dosáhli ruští vojáci určitého postupu.
Ve směru na Časov Jar je situace bez výrazných změn. Boje pokračují na východních přístupech k Časov Jar a také na severních a jižních stranách osady. Oblast zůstává jedním z nejrušnějších úseků fronty s neustálými střety a aktivními výměnami palby.
Více na: https://avia.pro/…ino
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Rusko prolomilo plynovou blokádu Evropy. Události v Bulharsku mají rychlý spád.
- Ruská “Černá smrt” včera vztyčila na své obrněnce “Historické rudé vlajky” a udeřila!
- Byl jsem při tom. V režii klanu Kaganů Postavit Slovany proti sobě. Jsme kolonie | Stanislav Novotný
- Bitva o Kursk: Ruská armáda zasadila ukrajinským silám tvrdou ránu
- Izraelské speciální jednotky překročily syrskou hranici a zahájily rozsáhlou invazi
- Čo bude základom mierového plánu predstaveného v Ramsteine 12. 10. 24 členom NATO?
Související články