Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vlk se nenažere a z kozy nezůstane vůbec nic. Je ropa z břidlic podobná nemovitostní bublině? Projekt Jižní proud ukončen.

Vypadá to, že zatímco Západ přemýšlel jak si pod sebou uříznout ekonomickou větev, aby potrápil Rusko, tak Rusko své ekonomické vztahy a vazby upevňuje a vytváří nedefinovatelný ekonomický Euroasijský gigant, kterému bude těžké konkurovat. Nahrazení nyní mrtvého projektu plynovodu Jižní proud přes Turecko, také mnohé změní. EU totiž darovali Turecku plynový ventil.


V březnu a červnu jsem se ve svých článcích ptal co se stane, když budeme dráždit ruského medvěda. Zároveň jsem si na tuto otázku odpověděl. Otočí se zády a uzavře plynové kohoutky...

  • vlk-se-nenazere-a-z-kozy-nezustane-vubec-nic-je-ropa-z-bridlic-podobna-nemovitostni-bubline-projekt-jizni-proud-ukoncen

A jak by řekl Job: „Čeho jsem se obával to stalo se.“ Ruský medvěd se otočil k EU zády a uzavřel obří projekt Jižní proud, kterým měl téci do Evropy plyn.
Minulý týden ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko nemůže za současných podmínek v realizaci projektu tohoto plynovodu pokračovat, mimo jiné i kvůli nekonstruktivnímu postoji Evropské unie.

Rusové o peníze z plynu nepřijdou

Příležitosti se hbitě chopilo Turecko, které již dříve Rusku navrhovalo, aby vedlo plynovody právě přes něj. Když Rusové viděli přístup EU k projektu Jižní proud souhlasili. Po výstavbě plynovodu v Turecku tranzit plynu přes Ukrajinu klesne na nulu.
-Evropská unie a Evropská komise prostě darovaly Turecku plynový ventil. Tím pádem se z Turecka stává velká tranzitní země, přes jejíž území bude proudit víc než 50 miliard krychlových metrů ruského plynu a to nepochybně znamená zvýšení geopolitického statusu Turecka v regionu. Turecko se vlastně stává na jihu Evropy stejným distribučním centrem, jako Německo na jejím severu, zatímco před mnoha evropskými zeměmi vyvstal nečekaně problém nedostatku uhlovodíkové suroviny a jako důsledek toho pak i hrozba pro energetickou bezpečnost.

Na to konto se v belgickém hlavním městě začíná neformální schůzka Šefčoviče s ministry energetiky Bulharska, Maďarska, Slovinska, Rakouska, Chorvatska, Itálie, Řecka a Rumunska, na které se projednává zrušení Jižního proudu a jeho důsledky pro jmenované země. Evropská unie bude zkoumat energetické projekty, které by se staly alternativou pro Jižní proud, ale škody způsobené těmto zemím odmítá hradit. Brusel naprosto kategoricky odmítá nahradit evropským zemím, které byly zapojeny do realizace Jižního proudu, finanční ztráty vzniklé v souvislosti se zmařením výstavby plynovodu. To znamená, že své problémy budou muset řešit samy, bez pomoci Bruselu.

Ano jistě břidlicový plyn z USA, ale za kolik?

Poté, co se zjistilo, že ekonomické sankce vůči Rusku budou mít dopad i na Evropu a USA, začalo na Západě vypracovávání jiného plánu na „potrestání“ Ruska, jehož podstata spočívá v tom, že má být zkolabován světový trh energetických zdrojů. Když Obama přislíbil zorganizovat přímé dodávky plynu z Nového světa do Starého světa, mnozí to pochopili jako začátek nové energetické války proti Rusku.

26. března v americkém kongresovém Výboru pro mezinárodní záležitosti proběhlo posouzení problému využití geopolitického potenciálu americké energetiky proti Rusku. Kongresmani požadovali po americké vládě „revizi paradigmatu a strategie, která omezuje vývoz energetických surovin“, tak, aby byla snížena ruská přítomnost ve východní Evropě, kterou považují za

„geopolitickou hrozbu“. Porážka USA na Krymu, podle předsedy tohoto výboru, republikána Edwarda Royce, ukázala, že pro zachování své energetické převahy v Evropě Moskva „paralyzovala“ americkou politiku ve vztahu k Ukrajině. Politikům ve Washingtonu nevyhovuje, že svět již Američany nevidí silnými jako dříve a že autorita amerického prezidenta upadla. Řešit tento problém, podle Edwarda Royce, lze pouze oslabením Ruska, a nejbolestivějším pro ruskou ekonomiku bude vytěsnění Moskvy z jejích tradičních trhů pro vývoz plynu a sražení ceny ropy… http://www.zvedavec.org/komentare/2014/04/5918-ukrajina-jako-duvod-energeticke-valky-usa-proti-rusku.htm


Otázka, kdo skutečně Evropě nahradí Ruský plyn, nemá tak jednoduché řešení jak by se zdálo

Zaprvé, „revoluce břidlicového plynu“ v USA selhala. Dramatický nárůst produkce amerického zemního plynu „frakováním“ či násilným vytlačováním plynu z břidlicových formací končí. Největší energetické společnosti jako Shell a BP ji opouštějí, protože je neekonomická.

Shell nedávno oznámil obrovské snížení expozice rozvoje břidlicového plynu. Společnost prodává své pronájmy asi na 700 000 akrech břidlicových pozemků v hlavních oblastech břidlicového plynu v Texasu, Pensylvánii, Coloradu a Kansasu. Říká, že se možná zbaví i dalších, aby zarazila své ztráty z břidlicového plynu. Generální ředitel Shell, Ben van Beurden, to říká zcela natvrdo: „Finanční výkon zde, upřímně, není přijatelný… některé z našich sázek na průzkum prostě nefungovaly.“

Užitečné shrnutí iluze s břidlicovým plynem přichází v nedávné analýze aktuálních výsledků několika let těžby v USA od zkušeného energetického analytika Davida Hughese:

„Produkce břidlicového plynu rostla explozivně a dosáhla téměř 40% celkové americké produkce zemního plynu. Nicméně od prosince 2011 produkce stagnovala; 80% produkce břidlicového plynu pochází z pěti míst, z nichž několik ochabuje. Velmi vysoké míry poklesu výtěžnosti břidlicových vrtů si vyžadují neustálé kapitálové vstupy – podle odhadů 42 miliard dolarů ročně na vyvrtání dalších více než 7 000 studní – aby se produkce udržela. Pro porovnání, hodnota břidlicového plynu vyprodukovaného v r. 2012 byla pouhých 32,5 miliard dolarů.“

Takže Obamovi buď lhali jeho poradci ohledně skutečného stavu u amerických dodávek břidlicového plynu, nebo vědomě lhal on. Pravděpodobnější je to první.

Sny… a realita.

Druhým problémem u americké „nabídky“ plynu EU jako náhražky ruského plynu je fakt, že by si to vyžadovalo masívní a nákladnou infrastrukturu. Vybudování nových terminálů pro zkapalňování plynu, které dokážou obsloužit obrovské LNG tankery, které ho přepraví do podobně obrovských LNG terminálů v přístavech EU.

Problém je, že kvůli různým americkým zákonům pro vývoz domácí energie a faktorům u dodávek neexistuje v USA ani jediný fungující LNG zkapalňovací terminál. Jediným, který je ve výstavbě, je přijímací terminál Sabine Pass LNG ve farnosti Cameron v Louisianě, vlastněný Cheniere Energy, kde John Deutsch, bývalý šéf CIA, sedí v představenstvu.

EU nemá k ruskému plynu žádnou realistickou alternativu. Německo, největší ekonomika, se pošetile rozhodlo vyřadit jadernou energetiku a jeho „alternativní energie“ – větrná a solární – je ekonomickou a politickou katastrofou.

Jenže: Problémem s terminálem Sabine Pass LNG je, že většina plynu byla předem nasmlouvána pro korejské, indické a další asijské zákazníky LNG, nikoli pro EU.

Jednoduše: Chiméra odstřihnout ruský plyn, a stát se místo toho závislým na americkém plynu, je
ekonomický, energetický a politický nesmysl, prostě řečeno pitomost.

http://svobodnenoviny.eu/bily-dum-eu-o-americkych-dodavkach-plynu-lze/

Spojené státy chtěly pomoci Ukrajiny těžit břidlicový plyn na ukrajinském území, problém je jediný. Ložiska břidlicového plynu na Ukrajině leží na východě v Doněcké a Charkovské oblasti, kterými nyní zmítají proruské nepokoje. Energetika Ukrajiny se hroutí.

Je možné, že kvůli přesměrování plynovodů a dalším geopolitickým hrátkám, budou umírat lidé, aniž by vůbec tušili, o co opravdu jde.

Ropa z břidlic nebo další bublina?

Je docela možné, že se tolik proklamovaná ropa z břidlic podobná nemovitostní bublině v USA z roku 2008. Ekonom Jan Dvořák se ptá:“Kdo to odskáče? Nejvíce těžařské společnosti zaměřené na ropu z břidlic s náklady na těžbu kolem 80-100 dolarů za barel a banky, které tuto spekulativní mánii „s radostí“ financovaly. Tady nejde o to, co se vyplatí ještě těžit dneska. Jde o to, co se investorům vyplatí financovat zítra. Mimochodem, přesně to je základní otázka každého „letadla“.”

Levná ropa

Levná ropa jde proti břidlicovému boomu. Saúdi ropu pumpují a nezastaví, pokud její cena nebude okolo 60 US$ za barel alespoň 2-3 měsíce. A právě to bude pro všechny současné břidlicové těžařské firmy likvidační. To proto, že všechny ty vrty byly a jsou financovány formou US dluhopisů s vysokým výnosem.

Otázka zní, jak v takovém případě můžeme spoléhat na americký břidlicový plyn...

http://www.czechfreepress.cz/emil-kalabus/pohadka-o-izolaci-ruska.html 

http://czech.ruvr.ru/news/2014_12_09/EU-bude-zkoumat-alternativu-pro-Jizni-proud-7494/

http://czech.ruvr.ru/2014_12_09/Evropa-se-snazi-minimalizovat-ztraty-vznikle-uzavrenim-Jizniho-proudu-5916/

http://www.nwoo.org/2014/12/03/ochlazeni-v-turecku-ankara-se-obraci-proti-zapadnimu-tlaku-a-privraci-se-k-rusku/

http://czech.ruvr.ru/news/2014_12_09/EU-bude-zkoumat-alternativu-pro-Jizni-proud-7494/

http://proinvestory.cz/ropa-z-bridlic-podobna-nemovitostni-bubline-graf

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře