Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jak daleko? Jak dlouho?

Serge Halimi

Šest měsíců po invazi na Ukrajinu plánuje Rusko anektovat část území, které okupuje.

Západní země dodávají napadené zemi stále dokonalejší zbraně a vysílají do ní brigády "vojenských poradců". Moskva si chce Ukrajinu nejen podmanit, ale i rozvrátit; Washington chce Rusko nejen zadržet, ale i porazit.

Zdá se, že nic nebrzdí hru, v níž se obě strany, stále více ovládané táborem zastánců války, domnívají, že mají volnou ruku, protože jsou si jisti, že jejich protivník, ať už se cítí zahnán do kouta jakkoli, se nikdy nedopustí ničeho nenapravitelného, aby se dostal z bažiny. Ale hřbitovy jsou plné špatných předpovědí.

  • jak-daleko-jak-dlouho

Evropská unie a Spojené státy přislíbily ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, že mu pomohou vojensky dobýt zpět území dobyté nepřítelem, a pověřily ho definováním misí a medializací operací zaměřených na mobilizaci veřejného mínění. Pokud, jak se lze obávat, Rusko na podzim anektuje celý Donbas nebo jeho část, případně Chersonskou a Záporožskou oblast dále na jih, pomůže Západ Kyjevu s jejich znovudobytím, čímž by riskoval ještě přímější a choulostivější konfrontaci s Moskvou, která by na tato území mohla uplatnit jadernou ochranu, kterou si vyhrazuje pro svá vlastní území (1)?

Stejně realisticky je třeba přistupovat i k otázce sankcí, protože ani zde nejde o pozérství. Státy, které se snažily "potrestat Rusko", jistě uspěly (nemůže získávat náhradní díly a technologie dvojího užití), ale ani zdaleka se nepřiblížily cílům, které si před půl rokem předsevzaly. Francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire se 1. března pochlubil: "Přivedeme ruskou ekonomiku ke kolapsu. [Evropská unie odhaluje svou sílu].

Mezinárodní měnový fond, který není zrovna protizápadním doupětem, navzdory svým obavám právě dospěl k závěru, že "pokles ruské ekonomiky ve druhém čtvrtletí byl menší, než se očekávalo", zatímco "důsledky války pro hlavní evropské ekonomiky byly horší, než se očekávalo" (2).

I když se ruský vývoz energií snížil, přináší Moskvě větší příjmy než dříve, protože jejich cena prudce roste. Financování "ruské válečné mašinérie" tedy nebylo oslabeno, na rozdíl od kupní síly Evropanů, která utrpěla v důsledku neuvážených opatření jejich vůdců. Společná energetická politika, která měla být korunována sankcemi, vyústila v naprostou katastrofu, zejména pro dělnickou třídu, jejíž disponibilní příjem se pohybuje sotva nad hranicí únosnosti.

Jsme oprávněně rozhořčeni rozhodnutími jednoho člověka, nebo téměř jednoho člověka v Moskvě, která vedla k válce a utrpení. Je však situace jinde tak odlišná a jak dlouho ještě bude?

Poznámky:

(1) Srov. John J. Mearsheimer, "The Underappreciated Risks of Catastrophic Escalation", Foreign Affairs, New York, 17. srpna 2022.

(2) "World Economic Outlook Update", Mezinárodní měnový fond, Washington DC, červenec 2022.

Překlad CFP!

Zdroj: https://mondiplo.com/hasta-donde-hasta-cuando

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře