Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

DRAHÉ POTRAVINY – KDO JE ZAVINIL A CO S TÍM MŮŽEME DĚLAT

Stále více se diskutuje o problému drahých potravin. Méně už se mluví o tom, že si za ně můžeme do velké míry sami. A řešení je také v našich rukou. Stačí jen překonat naši lenost.

Drahé potraviny mají podle mého názoru 4 základní příčiny:

První příčinou jsou drahé energie. Vzhledem k tomu, že k výrobě potravin je zpravidla potřeba elektřina nebo plyn, promítá se jejich cena samozřejmě i do cen potravin. „Poděkovat“ za to můžeme především EU, která nám zdražuje energie pomocí emisních povolenek a nesmyslné ideologické podpory „obnovitelných“ zdrojů.

  • drahe-potraviny-kdo-je-zavinil-a-co-s-tim-muzeme-delat

Druhou příčinou je, že většina trhu je ovládána několika velkými výrobci. Patří mezi ně i ten všude zmiňovaný Babiš, ale netýká se to zdaleka jen jeho; je tu i několik dalších velkých koncernů (domácích i zahraničních), které mají na trhu takovou sílu, že si mohou v mnoha ohledech diktovat podmínky.

S tím souvisí třetí příčina: Kartel několika velkých řetězců, které ovládají trh. Zde je situace podle mě ještě horší než u výrobců; za prvé jsou tyto řetězce z 90 % zahraniční, takže jejich zisky odtékají do ciziny, a za druhé tyto řetězce přímo nastavují maloobchodní ceny a účtují si často velmi přemrštěné marže.

Čtvrtou příčinou je přílišná byrokracie, která dusí menší výrobce potravin. Každý, kdo má např. rodinný statek a prodává své výrobky i v okolí, dnes musí čelit takové státní buzeraci, zbytečným kontrolám a papírování, že mu to často zabere více času a úsilí než samotné pěstování, chov a výroba. To těmto výrobcům jednak svazuje ruce (a nedovolí jim, aby se stali plnohodnotnou konkurencí pro zmíněné kartely), jednak to prodražuje jejich výrobky.

Pokud chceme levné potraviny, musíme vyřešit právě tyto problémy. A podle mě se to dá opravdu účinně řešit jediným možným způsobem: Rozbít kartel velkých výrobců a řetězců a vytvořit systém, kdy se většina potravin bude dostávat od místních výrobců přímo k lidem, a to bez řetězců. To znamená: podpořit zejména menší místní výrobce a vytvořit takové podmínky, aby těchto výrobců vzniklo co nejvíce a byli schopni dodávat zboží za přijatelné ceny.

Nejlépe to vystihl jeden menší výrobce mléčných výrobků: Až tu nastanou takové podmínky, kdy bude v každé vesnici několik sedláků prodávat levné máslo, tak velké mlékárenské molochy a řetězce nebudou s jeho cenou manipulovat a tím máslem za 60 korun se budou moci leda vycpat.

A jak toho dosáhnout? Stát tomu může snadno napomoci tím, že zruší zbytečné papírování a další buzerace, které dnes dusí menší výrobce. Tím rozváže těmto výrobcům ruce a ti budou moci vyrábět více kvalitních potravin a mnohem levněji. Dále může stát pomoci k levnějším (nejen) potravinám tím, že zruší emisní povolenky, čímž výrazně zlevní energie. Neškodilo by ani snížit daňové zatížení na potraviny (např. snížit DPH nebo zavést úlevy z daně z příjmů pro výrobce potravin).

To je ale jen jeden krok k řešení. Málokdo si bohužel uvědomuje, že druhý (a mnohem důležitější) krok musíme udělat my sami: Nechat cizí řetězce vyhladovět. Potrestat je za jejich přemrštěné marže, přestat nakupovat v supermarketech a sami si ve svém okolí najít české výrobce a prodejce a nakupovat u nich. Tím rozbijeme kartel řetězců, donutíme je snížit ceny a umožníme místním výrobcům rozvinout výrobu, což (spolu s omezením buzerace ze strany státu) povede k vyšší nabídce kvalitních a levných potravin od těchto výrobců.

Bohužel musím konstatovat, že z velké části za tu drahotu může i naše lenost a neochota změnit návyky. I tam, kde již dnes jsou k dispozici potraviny od místních výrobců, mnozí lidé stejně radši jdou do supermarketu a tím pomáhají ještě více zabetonovat současný kartel. Dokud budou lidé tahat narvané košíky z Kafilerlandu a dalších cizích řetězců, tak si levnější potraviny snad ani nezaslouží.

Zejména mnozí staří lidé se v tomto ohledu chovají nelogicky: Na jednu stranu nadávají na drahotu a na nízké důchody – a na druhou stranu stále nakupují nekvalitní předražené věci v Kafilerlandu, který odvádí zisky do Německa (což je jedna z příčin toho, proč je v ČR málo peněz na důležité věci včetně důchodů). Tím sami podporují to vše, na co nadávají. Kruh se uzavírá.

Tento kruh musíme rozetnout. Dokud bude trh ovládán kartely několika velkých výrobců a několika velkých řetězců, potraviny levnější nebudou. Teprve až nastane konkurenční prostředí mnoha drobných výrobců a prodejců, potraviny budou levné.

To, jestli se to podaří, ale záleží v první řadě na nás. Stát k tomu může jen do určité míry napomoci.

RNDr. Jan Sedláček, místopředseda ND a kandidát do Europarlamentu za společnou národoveckou kandidátku Aliance za nezávislost ČR

Zdroj: https://narodnidemokracie.cz/jan-sedlacek-drahe-potraviny-kdo-je-zavinil-a-co-s-tim-muzeme-delat/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 jarka 2023-12-15 11:16
Sice pan generál Blaško nebyl mým kandidátem do EU, ale protože kandidoval za Okamuru,vědělo se o něm, vyhrál první místo na kandidátce, předstihl pana MUDr Ivana Davida, ale bohužel o jeho aktivitě v parlamentu EU toho mnoho na veřejnost nevyplulo. to pan doktor David, to byl opravdu kůň, který po celou dobu tu káru vydatně táhl. Asi by bylo moudřejší domluvit se na jednotné kandidátce s ostatními straničkami a hnutími, jinak může hrozit, že opět propadne milion hlasů, člověka napadá zda právě na tom nemají ty pidistraničky zájem. Jinak pan Sedláček i paní Vítová si úctu zaslouží, snaží se, lepší by ale byla jednota se všemi a ne zájem na osobním prosazení aktivistů.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře