Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Evropský parlament: Svobodné fotografování přežilo tlak lobbistů!

Dobrý den,

v příloze zasílám tiskovou zprávu o hlasování v Evropském parlamentu, který nakonec nenavrhnul zrušení svobody fotografování a sdílení, tj. svobody panoramatu. Dobrá věc se nakonec podařila díky mohutné vlně odporu ze strany fotografující veřejnosti.

Zdraví Ivana Cabrnochová, senátorka


+++

  • evropsky-parlament-svobodne-fotografovani-prezilo-tlak-lobbistu


Evropský parlament: Svobodné fotografování přežilo tlak lobbistů!
Potěšující tisková zpráva senátorky Ivany Cabrnochové ze dne 9. 7. 2015


Fotografové, wikipedisté nebo uživatelé sociálních sítí si mohou na čas vydechnout. Svoboda ponoramatu, tedy právo každého člověka fotografovat a sdílet snímky budov a soch umístěných ve veřejném prostoru, zrušena nebude. Europoslanci se zjevně zalekli mohutné vlny odporu z řady zemí včetně České republiky.

„Mám radost, že svoboda panoramatu odolala tlaku lobbistů. Výsledek hlasování je pro mě důkazem, že hlasitá občanská iniciativa dokáže pohnout i tak vzdáleným mechanismem, jakým je Evropský parlament,“ říká senátorka Ivana Cabrnochová (SZ), která se angažovala v boji za práva fotografů.

V posledních týdnech běžela v celé Evropě bitva za svobodu panoramatu – zjednodušeně řečeno za právo fotografovat a sdílet snímky budov nebo soch od autorů, kteří žijí nebo kteří zemřeli před méně než 70 lety. Jen ve volebním obvodu Praha 10 by se jednalo o tisíce staveb včetně známého strašnického krematoria, Gočárova kostela sv. Václava ve Vršovicích nebo stadionu Bohemians v Ďolíčku. Náměstí každého většího městečka by bylo zasaženo tímto omezením, o turistických destinacích ani nemluvě. Každé zmáčknutí spouště fotoaparátu by muselo být provázeno autocenzurními úvahami, co se snímkem smím a nesmím udělat.

Svoboda panoramatu není v EU samozřejmostí. Omezení, která lidem v řadě zemí Evropy připadají jako nesmysl, jsou například ve Francii, Belgii nebo Itálii realitou. Evropský parlament v posledních měsících otevřel debatu o sjednocení pohledu na autorské právo. Nejednalo se o návrh směrnice, ale o pozici, ze které má harmonizace v budoucnu vycházet. Problém však byl v tom, že díky lobbingu vlivných autorských organizací a za podpory europoslance Pavla Svobody (KDU-ČSL, dříve právníka Ochranného svazu autorského) se do doporučení dostal i nápad na rozšíření francouzské restriktivní praxe na zbytek unie. Tedy na plošné zrušení svobody panoramatu. Tento návrh naštěstí nakonec neprošel.

„Návrh europoslanců na omezení svobody fotografování a sdílení vnímám jako záchvěv beznadějně vymírajícího pohledu na autorské právo. Jako zkostnatělý pohled z minulého století, který ignoruje měnící se svět okolo nás,“ konstatuje senátorka Cabrnochová. K tomu dále dodává: „V průběhu posledních týdnů toto téma nakonec v českém prostředí sklouzlo k tradičnímu plivání na evropskou integraci a k označení euronesmysl. Já to tak nevnímám. Podle mě byl návrh některých europoslanců a protireakce fotografující veřejnosti projevem fungující demokracie. Lobbisté pracovali ve prospěch svých klientů, občanská společnost protestovala, podepisovala petice, aktivně jednala za ochranu veřejných zájmů. To vše s cílem získat na svou stranu dostatek hlasů před finálním hlasováním o doporučení pro Evropskou komisi. Celoevropská občanská aktivita v případě svobody panoramatu tentokrát může slavit svůj velký úspěch.“


Kontakt:
Ivana Cabrnochová – 724 040 285Ivana Cabrnochová | Senátorka v obvodu 22 (Praha 10, Dubeč, Štěrboholy)

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
724 040 285

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře