Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rajčatová horečka v Indii: co to je, jaké jsou příznaky, jak se přenáší a kdo je postižen?

V posledních týdnech se v médiích objevily zprávy o onemocnění v jihoindickém státě Kérala: Jedná se o tzv. rajčatovou horečku nebo rajčatovou chřipku.

Tento obsah vychází z informací zveřejněných ve vědeckém časopise The Lancet Respiratory Medicine, která informuje o propuknutí rajčatové horečky v Indii.

Jedná se o typ vědecké publikace, která nemá takovou úroveň důkazů jako studie, která je mnohem úplnější, ale slouží k zasílání sdělení vědecké komunitě nebo k diskusi o zajímavém problému.

  • rajcatova-horecka-v-indii-co-to-je-jake-jsou-priznaky-jak-se-prenasi-a-kdo-je-postizen-22

Autoři této studie zejména uvádějí, že v období od května do července 2022 bylo v nemocnicích v Kérale hlášeno více než 82 případů tohoto onemocnění u dětí mladších pěti let, 26 případů ve státě Odisha a zdravotní upozornění (bez hlášených případů) ve státech Tamil Nadu a Karnataka. Zde jsou informace o této nemoci:

Co je rajčatová horečka a který patogen ji způsobuje?

Z korespondence, z níž tyto zprávy vycházejí, vyplývá, že rajčatová horečka nebo rajčatová chřipka je vzácná infekce způsobená virem endemickým pro tuto část světa, která není považována za závažnou nebo smrtelnou.

Autoři článku se domnívají, že toto onemocnění může být následkem viru chikungunya nebo dengue (dvě virové infekce přenášené komářím bodnutím) nebo novou variantou viru nemoci rukou, nohou a úst (HFMD), což je běžný patogen postihující děti do pěti let a dospělé s oslabeným imunitním systémem, který odeznívá bez komplikací za sedm až deset dní. V souvislosti s touto epidemií nebyly hlášeny žádné závažné případy ani úmrtí.

Sarah Pittová, profesorka mikrobiologie na Brightonské univerzitě, v rozhovoru pro The Conversation uvedla, že tyto zprávy o infekci se s největší pravděpodobností týkají nemoci rukou, nohou a úst. Tyto informace vycházejí z testů provedených ve Spojeném království u dvou dětí s příznaky onemocnění, které přicestovaly z Kéraly. Byl u nich zjištěn coxsackievirus A16, který je schopen vyvolat toto onemocnění. Článek v časopise BMJ rovněž uvádí, že toto onemocnění není způsobeno novým patogenem a že se jedná o variantu HFMD.

Jaké jsou příznaky rajčatové horečky a proč se jí říká rajčatová horečka?

Příznaky onemocnění jsou podobné jako u jiných chřipkových onemocnění: horečka, únava, bolesti svalů a kloubů. Kromě toho se objevují charakteristické načervenalé vyrážky, které mohou dorůst velikosti rajčete, odtud také název. Tyto vyrážky se mohou objevit na dlaních, chodidlech, hýždích, nohách a pažích.

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neexistuje žádná specifická léčba ani vakcína, která by jí zabránila. Místo toho se podávají léky na zvládnutí příznaků, především paracetamol proti horečce a bolesti. Odpočívejte, nedotýkejte se puchýřů a pijte hodně vody.

Hydratace je důležitá, protože toto onemocnění může způsobit vředy v ústech, které znepříjemňují nebo způsobují bolest při polykání, takže děti s touto infekcí nemusí chtít pít dostatek vody.

Jak se rajčatová horečka přenáší a koho postihuje

Stejně jako jiné běžné dětské infekce je toto onemocnění vysoce nakažlivé, i když není závažné ani smrtelné, proto se doporučuje, aby se nemocní v průběhu nemoci zdržovali mimo školy a zdravotnická zařízení.

Podle CDC jsou nejčastějšími cestami přenosu sekrety z nosu a krku (sliny, hlen nebo hlen), tekutina z vyrážek, které způsobuje, a výkaly nakažených osob. Může se přenášet také kontaktem s kontaminovanými předměty a povrchy, jako jsou klíče, hračky nebo oblečení.

Nejčastěji jsou HSMD postiženy děti do 10 let a dospělí s oslabeným imunitním systémem. V indickém ohnisku nákazy jsou popsány případy u dětí ve věku do pěti let.

Překlad CFP!

Zdroj: https://maldita.es/malditaciencia/20220829/fiebre-tomate-india/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře