Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Gaza je stále na hraně velké války

 

Nehledě na veškeré mezinárodní úsilí se situace v Gaze nejen, že neuvolnila, ale stále více se vyostřuje. Ráno v sobotu 17. listopadu izraelské letectvo rozbombardovalo velitelství HAMÁSu v sektoru. Izrael dále pro civilisty uzavřel veškeré pohraniční oblasti s Gazou. Počet záložníků, kteří by mohli být v případě vpádu povoláni, se zvýšil z 30.000 na 75.000. Na hranicích s Gazou se soustřeďují tanky a elitní armádní jednotky.

 
  • gaza-je-stale-na-hrane-velke-valky

Taková opatření se většinou podnikají před zahájením invaze. Hamás však současné také pokračuje v ostřelování Izraele. Rakety, poprvé za několik desetiletí, dopadly poblíž Tel-Avivu. Letecký poplach byl vyhlášen i v Jeruzalémě. Situace se začala vyostřovat od středy 14. listopadu, kdy Izrael v Gaze zabil velitele vojenského křídla hnutí HAMÁS Ahmeda al Džabarího a jako odpověď na raketové útoky proti izraelským městům zahájil letecké bombardování cílů v Gaze. Rada bezpečnosti OSN, která byla narychlo svolána 14. listopadu, k žádnému rozhodnutí nedospěla.

Izraelští analytici vysvětlují, že pomocí úderů proti pozicím ozbrojenců chce Izrael donutit HAMÁS uzavřít dlouhodobé příměří. Tohoto cíle však vůbec nemusí dosáhnout, tvrdí známý izraelský vojenský analytikAndrej Kožinov:

Ironie spočívá v tom, že čím více Izrael poškozuje vojenské křídlo HAMÁSu, tím více posiluje radikální uskupení v sektoru Gaza. Několik posledních měsíců a let byl právě HAMÁS silou, která zadržovala všechny možné džihádisty, včetně džihádistů z al-Kájdy. HAMÁS byl zdržující silou proto, že měl v rukou reálnou moc a měl proto reálný zájem o tom, aby byl život obyvatelstva relativně normální.

Od pátku až do první poloviny soboty probíhala prakticky nepřetržitá telefonická vyjednávání mezi prezidentem USA Barackem Obamou, egyptským prezidentem Mohamedem Mursím a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Všechny strany vyzývají k přerušení palby a ke zdrženlivosti hlavy Ruska, Francie, Turecka, Německa a OSN.

Podle posledních informací už Izrael v Gaze zničil 800 cílů. Zemřelo více, než 40 Palestinců, z nichž většina byli ženy a děti. Vzdušné údery a přípravy na zemi probíhají podle stejného schématu, jako při přípravě předchozího vpádu Izraele do Gazy v letech 2008-2009. Tehdy bylo při operaci Lité olovo zabito na 1.400 Palestinců.

Mírně uklidňujícím je fakt, že na počátek příštího týdne je plánována návštěva Generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna Jeruzaléma a palestinských území. Izrael se jen stěží odhodlá ke vpádu v době jeho návštěvy regionu.

O situaci spojené s eskalací napětí na Blízkém Východě budou v pondělí 19. listopadu v Bruselu jednat ministři zahraničních věcí 27 členských států EU.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2012_11_17/94954527/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře