Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Režim úlev pro syrskou opozici

  • lavrov_assad
Rusko může hlasovat pro přijetí prohlášení předsedy Rady bezpečnosti OSN ohledně Sýrie, pokud bude napomáhat realizaci plánu speciálního vyslance pro Sýrii OSN a LAS Kofiho Annana a také pokud nebude obsahovat ultimáta a hrozby. Oznámil to dnes hlava MZV RF Sergej Lavrov při své návštěvě Kyrgyzstánu.

Prohlášení o podpoře data zastavení bojů, jež stanovil speciální vyslanec pro Sýrii za OSN a Ligu arabských států Kofi Anann na 10. dubna může být přijato během nejbližších dnů. Prohlášení je připraveno USA, Velkou Británií a Francií. Jednota ohledně oprávněnosti takového kroku v Radě bezpečnosti OSN však neexistuje. Rusko na dané etapě nevidí důvod schvalovat další dokumenty v RB OSN ohledně Sýrie. Je však připraveno pracovat s partnery nad projektem za podmínky, pokud bude vyvážený, prohlásil Sergej Lavrov.

Domníváme se, že pracovat je třeba se všemi, ale za jedním účelem: přesvědčovat o tom, že chceme pomoci samotným Syřanům řešit své problémy. Naši západní partneři a některé arabské země dávají předost popuzování opozice k opačnému, tedy, aby do žádného dialogu s úřady nevstupovala. To znamená pouze jediné – řešení opět chtějí hledat za použití ozbrojené síly. Je zcela jasné, že i když opozici po zuby ozbrojí, tak stejně nebude schopná syrskou armádu porazit. Bude tam jednoduše dlouhé roky válka a vzájemné ničení.

Jakékoliv kroky okolo Sýrie musí být namířeny na podporu úspěchu mise Kofiho Annana. Vláda v Damašku jeho návrh přijala a přistoupila k jeho realizaci. Je velmi důležité, aby tento proces nebyl přerušen, poznamenal Sergej Lavrov. Stačí říci, že se hlava francouzského MZV Alain Juppé domnívá, že Annanův plán zkrachoval, protože předpokládá, že syrský prezident není čestný ve svých prohlášeních. Ve Washingtonu se také domnívají, že odstoupení Bašára Asada je základní podmínkou pro přerušení konfliktu.

Mezi tím návrh prohlášení RB OSN ohledně Sýrie obsahuje nejen požadavek ohledně Damašku, aby zastavil použití síly k 10. dubnu. Současně tam je uvedeno, že ozbrojené akce musí zastavit i opozice, a to 48 hodin poté, co tato opatření naplní syrská vláda. Experti se domnívají, že takový požadavek je nepravomocný a staví jednu ze stran konfliktu, v tomto případě povstalce, do zvýhodněného postavení. Logičtější je požadovat, aby obě strany konfliktu zastavily používání ozbrojené síly současně, domnívá se expert Institutu východu Boris Dolgov.

Bude neodůvodněné, pokud bude jednostranně pozastavena činnost vládních policejních a vojenských struktur a nebude se to týkat i ozbrojených opozičních sil. Všechno by mělo být synchronní. Syrské úřady dávno souhlasily se vzájemným zastavením palby, ale pozice západních států, některých monarchií v Perském zálivu a také Turecka zakončení krize v Sýrii překáží.

S tímto názorem souhlasí i analytik Výzkumného centra současného Blízkého Východu Gumer Isajev.

Ten největší problém spočívá v tom, že opozice pokračuje v silovém tlaku na úřady. Jsou to teroristické útoky a napadání vojáků. Proto požadavek, aby syrská vláda ukončila silové akce je dost abstraktní. Střelba je přeci vedena právě proti vojákům a ve výsledku by nemohli ani odpovědět a nechat se ozbrojenci zabít.

Zdálo by se, že nastolení míru v Sýrii je blízko. Úřady už zahájily stahování vojsk z řady regionů. Po 10. dubnu OSN plánuje nabídnout vojáky jako pozorovatele, kteří budou na příměří dohlížet. Strážní plavidlo Ruského námořnictva Smětlivyj bude do května plnit mírovou misi u syrských břehů. V současné době míří do přístavu Tartus, kde se nachází materiálně-technické zabezpečení ruského válečného námořnictva. Jedna otázka však zůstává nevyřešena: bude se opozice Annanovým plánem řídit? Jasné to bude po 10. dubnu.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře