Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rusové se nezastaví. Šířením dezinformací chtějí zlomit jednotu Západu

Frustrací z toho, že se v Česku nedaří boj s dezinformacemi, že se jejich nebezpečnost dlouhodobě podceňuje a že politici nezvládají strategickou komunikaci, se ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun netají. Respektive – na toto téma nebývale otevřeně vystoupil na akci, kterou k problematice „vypínání dezinformačních webů“ uspořádala Asociace online vydavatelů.

Boj s dezinformacemi se Česku dlouhodobě nedaří a jejich riziko se u nás dost podceňuje, netají ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

  • rusove-se-nezastavi-sirenim-dezinformaci-chteji-zlomit-jednotu-zapadu
 

„Téma dezinformací je zásadní a ovlivňuje naši společnost dnes i do budoucna. Dezinformace mají sílu společnost totálně rozdělit a v časech války i zlomit ochotu státu se bránit či se postavit nebezpečí na odpor,“ řekl Beroun v rámci panelové diskuse Asociace online vydavatelů.

Rusové se nezastaví

Později v odpovědi na dotaz zdůraznil nebezpečí s dezinformacemi a propagandou spojená a připustil, že cítí jistou frustraci z toho, že se tématu stále nedává tak vysoká důležitost, jakou si zaslouží.

„V únoru jsme se ze dne na den ocitli na hranici válečného konfliktu. Ten konflikt se posouvá a Rusové se nezastaví tam, kde dnes jsou. Jejich ambice jsou větší a potřebují zlomit jednotu Západu. Protože jestli Putina něco zaskočilo, byla to právě jednota Západu,“ říká šéf jedné ze tří tuzemských tajných služeb

A dodává, že Rusové mají s dezinformačními operacemi desetileté zkušenosti. „Velmi dobře to umí, jsou velmi efektivní a digitální prostředí je tomu velmi nápomocné,“ podotýká Beroun.

Problematická identifikace

Podle šéfa Vojenského zpravodajství byl útok Ruska na Ukrajinu šok v podstatě pro všechny státy v Evropě. Navíc ve vztahu k Rusku má EU stále mnohé limity. Rusové mají například řadu firem skrytých v systému národních společností, což ztěžuje až znemožňuje jejich identifikaci v souvislosti se zavedenými sankcemi.

„Dodnes nejsme schopni identifikovat to, kdo všechno má být postižený sankcemi. A když ano, vzniká i problém, jak řešit buď zabavení či zmrazení majetku. Vzniká tím nový balík problémů. O zmrazený majetek se například stát musí starat a můžou pak přijít žaloby, že se o majetek řádně nestaral,“ vysvětluje Beroun.

Identifikace dezinformací a boj proti nim se vedle toho podle něj stále ocitá poněkud v pozadí pozornosti vlád.

Stále stejný příběh

Stratég Vojenského zpravodajství a expert na dezinformace Daniel P. Bagge z Rady pro kybernetickou bezpečnost upozornil na to, že Rusko s úspěchem už od 80. let minulého století opakuje stejný postup.

V podstatě používá jen několik dezinformačních narativů spojených s jeho agresivními výpady a válkami, jež vedlo a vede. Jde podle něj o tyto „příběhy“: byli jsme pozváni, přinášíme bratrskou pomoc; viníkem je NATO, USA a Západ; Američané napomáhají vývoji nekonvenčních zbraní.

Oblíbeným a roky vyzkoušeným přístupem je i dehonestace a dehumanizace protivníka. „Vytváří se tím snazší předpolí pro jeho likvidaci,“ vysvětluje Bagge.

„Je naše chyba, že jsme se je nenaučili zachytit a jasně se proti nim vymezit ať už strategickou komunikací na straně státu nebo i schopností médií na ně adekvátně reagovat,“ upozorňuje.

Tři skupiny na „hlásání“

Šiřitelé dezinformací se podle něj dají i v Česku rozdělit zhruba do tří skupin: na ty, kteří mají dezinformace jako byznys, ty, kteří jsou přímo podporovaní ze zahraničí, a užitečné idioty.

„Užiteční idioti, s tím se na úrovni bezpečnosti mnoho dělat nedá, to je spíše věc vzdělávání. Dezinformace jako byznys funguje velmi dobře – tam se může stát nějak vymezit. Třeba nastavit legislativní rámec v tom, že bude nutné weby registrovat a podávat účetní uzávěrky jako v jakémkoli jiném podnikání. To hlavní, a to je i úkol pro tajné služby, jsou ti, kdo jsou za dezinformace přímo placeni,“ shrnuje Bagge.

Důstojník na druhém břehu

Jistým paradoxem je, že jedním z osmi dezinformačních webů, které byly krátce po ruské invazi na Ukrajiny v Česku vypnuty, provozuje bývalý důstojník Vojenského zpravodajství Jiří Wagner.

Jde o web Exanpro.cz, který se prezentuje spíše jako odborný web o bezpečnostních otázkách i jako soukromá zpravodajská agentura. Postupem času se propracoval mezi weby, jež pravidelně citují nejrůznější konspirační a tzv. alternativní média, prokremelské weby i nacionalistické strany v Česku.

„S našimi informacemi může pracovat každý, my se snažíme psát poctivě. Mezi proruské weby Exanpro zařadili zastánci té jedné ideologie. Pro mne je nejdůležitější obstát sám před sebou, hodnotit věci spravedlivě. Nechci se přetvařovat, cpát se do nějakého proudu,“ řekl už před několika lety serveru HlídacíPes.org Jiří Wagner.

Jeho web zůstává i nadále mimo provoz. „Doména byla odstavena z důvodu závažného porušení provozních podmínek webhostingu,“ dozví se návštěvník stránky.

V boji improvizujeme, chybí mantinely

Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun blokování dezinformačních webů vnímá jako správný krok. Nicméně kritizuje ale to, že šlo spíše o improvizaci než o dobře připravené a zákony podepřené opatření:

„Jsme mistři světa v improvizaci, ale povýšili jsme to na systém. Blokování webů se udělalo tak, že to nějak zvládneme, že se známe a že se domluvíme, ale ono nás to smrtelně doběhne. V reálném čase na to koukají i Rusové. Máme přitom za hranicemi válku a diskutujeme o tom, zda nedojde k hranicím a nedej bože i za hranice. Dezinformace jsou pro společnost extrémně nebezpečné.“

Celý článek ZDE: https://www.peak.cz/rusove-se-nezastavi-sirenim-dezinformaci-chteji-zlomit-jednotu-zapadu/33711/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 sergej 2022-07-09 19:48
Cenzuru dělají i korekcionisté a všichni víme že pololež je horší lži.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře