Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ukrajina obvinila Amnesty International z podpory ruské propagandy. Vadí jí zpráva o ohrožení civilistů

Ukrajina obvinila lidskoprávní organizaci Amnesty International z podpory ruské propagandy. Důvodem je zpráva, ve které organizace upozorňuje na ohrožování ukrajinských civilistů jejich vlastní armádou. Podle dokumentu jedná Ukrajina v rozporu s mezinárodním humanitárním právem, když umisťuje zbraně v obytných oblastech.

ty International ve zprávě uvádí, že její pracovníci od dubna do července vyšetřovali ruské útoky na Charkov, Mykolajiv a Donbas.

  • ukrajina-obvinila-amnesty-international-z-podpory-ruske-propagandy-vadi-ji-zprava-o-ohrozeni-civilistu

Zpráva na základě výpovědí civilistů zjistila, že ukrajinské jednotky vybudovaly vojenská stanoviště nebo se usídlily v celkem pěti nemocnicích a v 22 z 29 zkoumaných škol. Školy byly v té době uzavřené a žádné děti v nich nebyly, nicméně se většinou nacházejí v obytných zónách, nebo v jejich těsné blízkosti.

Zpráva zdůrazňuje, že podobná vojenská taktika je porušením mezinárodního humanitárního práva. Ani to, že se někdo brání cizí agresi, nikoho neopravňuje k porušování těchto zákonů.

Ukrajina zprávu kritizuje. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je nepřijatelná hlavně proto, že se podle něj snaží legitimizovat jednání teroristického státu (tak Zelenský označuje Rusko). Zdůraznil, že ruská invaze na Ukrajinu je ničím nevyprovokovaná a jako taková neobhajitelná.

„Zpráva, která dává na stejnou úroveň agresora a oběť, je nepřijatelná,“ řekl Zelenskyj o vyjádření lidskoprávní organizace Amnesty International, podle které Ukrajina ohrožuje své civilisty chováním její vlastní armády.

Poradce prezidenta Zelenského Mychajlo Podoljak k tomu doplnil, že zprávu odmítá. Ochrana civilistů podle něj patří od začátku konfliktu k prioritám Kyjeva a zmiňuje mimo jiné výzvy k evakuaci civilistů z frontových oblastí.

Zpráva Amnesty International podle něj jen pomáhá ruské propagandě a dezinformační scéně napojené na Rusko.

Obvinění z podpory ruské propagandy odmítla ředitelka české pobočky Amnesty International Linda Sokačová. Zdůrazňuje, že zpráva ani v nejmenším neobhajuje ani nelegitimizuje ruské válečné zločiny, které Moskva na Ukrajině páchá.

„Od samého začátku říkáme, že ruská agrese je porušením Charty OSN, ale máme tady platné humanitární právo, tak je nutné ho dodržovat,“ řekla a zdůraznila, že zásadním principem Amnesty International je nestrannost.

Amnesty International kritizuje, že armáda k rozmístění vojáků nevyužila bezpečnější alternativy, jako nedaleké lesíky.Organizace nařčení odmítá.
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře