Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Lůza je jinde

  • rath_3
Jen skončila poklidná, ale přitom důrazná demonstrace 21. 4., začala se lisovat nenávist vládnoucích a jejich fanatických obdivovatelů. Mohli jsme si přečíst něco o lůze (to má být přes sto tisíc lidí různého věku, pohlaví, sociálního statusu a vzdělání), o marnivých odborářích, kteří vůbec (asi na rozdíl od našich volených, a nově i nevolených, zato navýsost zodpovědných stran) nehledí na zájmy lidí, a jenom z nich tyjí a o nezodpovědné (dnes již i zkorumpované) opozici, která jenom politicky zneužívá nespokojené lidi ve svůj prospěch.

Pokračování této nenávisti je možné sledovat v přímém přenosu v kauze, která je důležitější, než na první pohled vypadá. Rozhoduje totiž o tom, zda žijeme aspoň v trochu demokratickém a právním státě, nebo ne. Pokud se ukáže postup policie nezávadným a obvinění doktora Ratha jako opodstatněné, pak je vše v pořádku a bude na nezávislé justici, aby v této kauze vyměřila spravedlivý trest. Ale nabízí se i varianta, že jde o nebetyčnou manipulaci a proces vykonstruovaný, jehož cílem je zbavit se politického konkurenta, který vzal příliš vážně boj proti korupci a navíc je velmi fundovaným ve svém oboru. Nebezpečný protivník, jak by řekl baron Gortz z Gortzeny v Tajemném hradu v Karpatech. A dodal by: „Zutro, ten pán mě začíná nudit... Odstřelte ho jako psa, ale civilizovaně."

Poté, co média selhala, když rozpoutala štvanici proti exministru Kavanovi jenom proto, že si dovolil prosazovat jinou zahraniční politiku, než oficiálně přípustnou, selhala v kauze Rath opět, a to na celé čáře. Nadšený ryk veselících s tváří nad symbolickou rakví jednoho výrazného politika připomíná snímky z Libye poté, co odstřelili M. Kaddáfího zcela nesymbolicky. Nad čím se to lidé vlastně radují? Že zvítězila spravedlnost (ještě ani nezačal soud), nebo že byl odstaven nepohodlný člověk? Člověk, který proti korupci tvrdě vystupoval a který se bral za práva pacientů (třebaže začínal politickou karieru na pozicích, kdy o právech pacientů se mu ani nesnilo)? Pokud se jedná o případ druhý, jsou ti slavící onou pověstnou lůzou a jejich škleb je plivancem na demokracii samotnou. Rozhodovat mají nezávislé soudy. Médiím tato role nepřísluší. Ale veřejný lynč médiím zachutnal. Tu se jim podaří onálepkovat všechny Romy jako násilníky a zloděje, jindy zase z celé opozice nadělá zkorumpované lumpy. A přihlouplý dav se bezelstně veselí. Aleluja.

„ Takhle se mává, takhle se bije", vybaví se člověku scéna ze Tří veteránů. Zatímco před rokem 1989 nevěřila širší veřejnost vládnoucím nos mezi očima, dnes je situace ohledně přemýšlivosti lidí horší. Přitom u vládnoucích k výraznému kvalitativnímu posunu nedošlo.

Ti, kteří v případě odborů měli plná ústa politizace a zneužívání moci, nyní na nic nečekají a na základě jednoho případu odsuzují všechny sociální demokraty v krajích. Všichni kradou, všichni jsou zkorumpovaní. Lepší předvolební kampaň si nemohou představit, ani billboardů nebude potřeba. Opravdu se máme tak dobře, aby nás toto divadýlko mohlo u voleb ovlivnit?

Je zajímavé, jak lidem, kteří usilovali o něco více, než jen o svou moc, se stali osudným zámky. A ne přímo zámky cely, ale kulturní památky. Štiřín, Budyšov, Buštěhrad. Kavan, Jourová, Rath. Kdo chce vědět víc, ať se o tyto kauzy zajímá. Najde společné jmenovatele a zjistí, že Kavan ani Jourová sprostými zločinci nebyli. Jourová vysoudila i odškodnění, co už ale vysoudit nemůže, je vrácení dobrého jména před spuštěním kauzy. Kdo nese za pochybení odpovědnost?

Pro demokracii je krajně nebezpečné, vládne-li místo klasických nástrojů demokracie zvůle. Zvůle kohokoli – policie, soudů, médií, vlády, ale i řadových lidí, kteří si usmyslí, že se někoho zbaví a sešikují se na Facebooku v množství větším než malém a tu házejí po politikovi vejce, onde zase vytvoří štvavou kampaň na politický odstřel někoho jiného, kdo se jim nelíbí. Toto není demokracie, toto je vláda elit opřených o skutečnou lůzu.

Demonstranti na Václavském náměstí 21. 4. Po nikom nic neházeli. Jen formulovali své požadavky. Využili legálního demokratického nástroje. A to se někomu hrubě nelíbí. Proto je třeba zdiskreditovat odbory, parlamentní opozici – a přijde-li na to, i různá hnutí, budou-li mít tu moc, že dokážou zorganizovat masový protest. Vláda se bojí. Bojí se generální stávky. Tak vráží mezi lidi klín. Předhodila jim oběť a odškrtla si čárku v boji s korupcí. Kauzy knížek pacientů (IZIP) a další mohou poklidně usnout v blahosklonném zapomnění.

Lidé by si měli uvědomit, co vlastně chtějí a proti čemu protestují. A neměli by sebou nechat orat podle toho, co se komu hodí zasít. Trochu kritického myšlení, prosím. Ano, znamená to pochybovat o naší policii a justici. Je to těžké a pro někoho nepřijatelné. Ale například po kauze Romana Janouška ne nereálné. A presumpce neviny platí i pro ty, které rádi nemáme, na to bychom neměli zapomínat – protože i nás nemají všichni rádi.

Je jistě hezké, že president Klaus se konenčně zalekl „nebezpečného korupčního jednání", které bylo podle něj před Rathovou kauzou jenom mediální fikcí. Je dojemné, jak ministr Kalousek chrání evropské peníze a těší se, jak z krajů odstraní oranžovou. Je ale tristní, že tleskají i řadoví lidé, jejichž nadějí bylo, že do zdravotnictví začnou mluvit právě lidé jako Rath. Je to tristní v případě, že Rath se toho, z čeho je viněn, nedopustil. Pak bychom totiž tleskali naprostému pošlapání demokratických principů a smáli se jak smyslů zbavení vlastní hlouposti.

Prosím, sledujme tuto kauzu velmi bedlivě a nenechme se unášet případnou osobní averzí vůči jednotlivci. Nenávist není dobrým rádcem. A dávno tu již nejde pouze o nějakého hejtmana a doktora v jedné osobě. Ale o nás všechny.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře