Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Síť

Už podruhé, po letech, jsme měli možnost shlédnout na Nova Cinema thriller Síť z roku 1995. Hlavní roli v něm sehrála sympatická Sandra Bullock.Ta před odletem na dovolenou dostane od svého kolegy disketu s nezvyklými daty. Tím se dostala do nebezpečné hry, protože firma, která má zabezpečit podnikové i státní servery si v programu zajistila možnost vstoupit do všech zabezpečovaných počítačů a převzít jejich řízení.

Sandra zprvu netuší, o co jde, i když se agent pokouší ji zabít a zmocnit s diskety. Uniká a postupně zjistí že neexistuje, protože všechny její osobní údaje byly smazány nebo pozměněny. Její byt byl prodán, nemá číslo pojištění, bankovní spojení zrušeno, žádný počítač o ní nemá informace. Protože se vše ověřuje v PC, prostě přestala existovat. Nakonec prokázala vysokou míru znalostí a počítačové techniky a organizaci Pretoriáni odhalí a vrátí se do normálního života. Tolik stručně k ději.

Před těmi 21 lety byly předvedené možnosti využit PC skutečně neuvěřitelné a postupy Pretoriánů zcela bezohledné.

  • sit

 

Ale o to tu nejde. Film ukázal, jak je každý jedinec veden v různých databázích, takže kdo umí, najde, kde se pohybujete, komu telefonujete, co nakupujete, jak jste na tom se zdravím, kdo jsou vaši přátelé atd. Za těch 21 let od nafilmování se možnosti digitálního sledování mnohonásobně rozrostly. Zařazení filmu na obrazovku se stalo mimořádně aktuální, zejména poté, co si pan ministr Stropnický přeje vybudovat armádní středisko pro sledování internetu.

Takové středisko by pak mohlo manipulovat s obyvatelstvem stejně, jako pretoriáni ve filmovém trilleru. Proto se mezi občany zvedla vlna odporu, kterou je třeba umírnit. Podivné odhalení, ohlášené po měsíci, že mailující Zaorálek a další zaměstnanci zamini byli dlouhodobě sledování, asi ze zahraničí ( to, že by to mohli být ruští hackeři se dovíme brzy). Dá se předpokládat, že průnik do mailové korespondence, pokud je to vůbec pravda, bude pádným argumentem pro přijetí zákona. Je to podivné, protože pokud si pamatuji, i B. Sobotka byl hackery sledován a je neuvěřitelné, že vláda už tenkrát nepřijala opatření, které by takovouto činnost zamezilo. Opatření, které by netýkalo milionů občanů, vydaných na pospas neznámým politickým záměrům…

Ivo Krieshofer

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře